reklamı kapat

Balinalar Ethereum (ETH) Varlıklarını Sene Boyunca İkiye Katladı

Erken Ethereum yatırımı yapan büyük yatırımcıların ETH varlıklarını 2018 boyunca büyük ölçüde artırdığı görülüyor.
5 Aralık 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

2018 yılını etkisi altına alan ayı piyasası birçok yatırımcının oldukça zor zamanlar yaşamasına neden oldu. Geçtiğimiz yılın sonunda tüm zamanlar rekoruna ulaşarak fiyatını bir hayli artıran Bitcoin (BTC) şimdiye kadar bu seviyeden yaklaşık %80 oranında değer kaybetti. BTC’yi tüm kripto para piyasası takip etti ve birçok altcoin büyük oranlarda geriledi. Ancak Blockchain verileri bazı Ethereum (ETH) yatırımcılarının bu durumdan etkilenmediğini gözler önüne seriyor.

Kripto para piyasası geçtiğimiz yıl yükselip düşmeden önce Ethereum yatırımı yapan kullanıcıların mevcut durumda dahi halen kâr ettikleri görülüyor. Şeffaf bir yapıya sahip olan Blockchain’in verilerine göre ETH’yi geniş ölçekte satın alan ve kullanıcılar arasında “balina” olarak adlandırılan büyük yatırımcılar sene boyunca yatırımlarını önemli ölçüde artırmış durumda.

Diar tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre 1.000 büyük Ethereum adresi arasında 500 adet aktif şekilde işlem gören adres bulunuyor. Bu adreslerin 2018 yılı boyunca oldukça büyük miktarda ETH varlığı biriktirdiği ifade edildi. Araştırma bu adreslerin toplam ETH varlıklarını ocak ayından itibaren yaklaşık %80 artırdığını belirtiyor.

Geçtiğimiz ayın sonunda alınan verilere göre bu adreslerin toplamda sahip olduğu ETH miktarı 20 milyon civarında. Bu fon itibari para cinsinden ifade edildiğinde ortaya 2,2 milyar dolar gibi büyük bir değer çıkıyor. Başka bir deyişle piyasadaki ETH miktarının neredeyse %20’si bu adreslerde tutuluyor.


Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.