X


Bitcoin İşlemlerinin Hakimi: Dolar

Yapılan bir araştırmaya göre, geleneksel para birimi-Bitcoin işlemlerinin hakimi Amerikan Doları olmuş gibi görünüyor…
17:00
8 Kasım 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

CryptoCompare tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, Amerikan Doları geçtiğimiz ay ortalama olarak Bitcoin-geleneksel para işlemlerine hakim olmuş durumda.

CryptoCompare’nin yayımladığı “Kripto Para Borsa Endüstrisine Dair Detaylı İnceleme Raporu” adlı çalışmaya göre, son otuz günde Bitcoin-geleneksel para işlemlerinin yarısının Amerikan Doları ile gerçekleştiği görünüyor.

Amerikan Doları bu şekilde yüzde ellilik bir oranla piyasayı yönetirken diğer iki lider para birimi sırasıyla yüzde 21 ile Japon Yeni (JPY) ve yüzde 16 ile Kore Won’u (KRW) olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan daha önce Bitcoin-Kore Won’u işlemlerinin lider beş geleneksel para birimi arasında yalnızca yüzde onlarda kalırken, 7 ile 15 Ekim arasında KRW işlemlerinde büyük artışlar yaşandığı belirtiliyor. Dönem boyunca KRW’nin yüzde 230’luk bir artış gösterdiği de raporda yer alıyor. Ayrıca Ekim ayı süresince Güney Kore’deki kripto para işlem hacminin arttığı da daha önceki haberlerden biliniyor…

Bunun yanında ilk beşteki kripto paralar arasında Euro, GBP ve PLN yer alıyor.

Rapora göre bir başka ilgi çekici sonuç ise merkezsiz borsaların işlem hacmine neredeyse hiç etkisi olmadığı konusunda ortaya çıkıyor. Araştırma, ilk beş merkezsiz borsanın ortalama bir günlük işlem hacminin 2,4 milyon USD olduğunu ortaya koyuyor. Bu da toplam borsa işlem hacminin yalnızca 0,4’lük bir kısmını temsil ediyor.

Görünüşe bakılırsa Blockchain’in ana amaçlarından biri merkezsiz olmak olsa da kullancılar hala merkezi borsalara güveniyor. Buna karşın Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin de geçtiğimiz zamanlarda yaptığı bir açıklamasında, “Merkezi borsaların mümkünse cehennemde yanmasını istiyorum.” ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar