X


CFTC Başkanı DLT Hakkında İlgi Çekici Açıklamalar Yaptı

Kripto paralarla beraber altında yatan dağıtık defter teknolojisi de büyük kurum ve kuruluşların ilgisini çekmeye devam ediyor…
16:00
8 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Amerika Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Christopher Giancarlo 7 Kasım’da yaptığı açıklamalarda, Dağıtık Defter Teknolojisinin de (DLT) dahil olduğu teknolojik gelişmeler sayesinde düzenleyicilerin yatırım piyasalarını daha iyi denetleme imkanları olacağını ifade etti.

Giancarlo, Georgetown Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’nde düzenlenen FinTech Week konferansında “Sayısal Düzende Etkin Piyasa Düzenlemesi” başlıklı bir konuşma yaptı. CFTC başkanı konuşmasında, dağıtık defter teknolojisi, big data, otomatik veri analizi ve yapay zeka (AI) gibi gelişmekte olan dijital teknolojileri ve bunların yatırım piyasalarıyla finansal görünüm üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Bu teknolojileri yatırım piyasalarına uygulama konusunda Giancarlo, “Standart görevlerin çoğunun makinalar tarafından yönetildiği bir dünyaya doğru ilerliyoruz.” yorumunu yaptı. Dolayısıyla Giancarlo’ya göre, yatırım piyasaları ve DLT birbirlerine entegre edilirse maliyetler düşecek, takas ve çözüm işlemleri gelişecek.

Bunun yanında Giancarlo, üst seviye bilgi işlem teknolojilerinin muhtemelen emtia ve finansal türev piyasalarının tamamına yayılacağını düşünüyor ve CFTC de dahil olmak üzere tüm düzenleyicilerin başarılı olmak için “yapay zeka ilerlemesine” ayak uydurmak zorunda olduğunu ekliyor.

Ayrıca Giancarlo komisyonun, düzenleyici veri toplama, otomatik analiz ve veriye dayalı politika uygulamasında proaktif olarak “nicel bir düzenleyici” haline gelmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Veri otomasyonu, makinelerin sebep olduğu zorluklar ve bunların işgücü piyasaları üzerindeki etkileri hakkında da görüşlerini belirten Giancarlo, “Nicel bir düzenleyici olmak insan kararının ve piyasa zekasının yerini almak anlamına değil destek olmak anlamına geliyor.” ifadesini kullandı.

CFTC Başkanı, düzenleyicilerin piyasada kullanacakları sonuçları ya da bulguları bilmeden bunların yerine statik kurallara ya da yönetmeliklere güvenme yerine; dağıtık defter teknolojisine güvenebileceklerini ifade ediyor.

CFTC Başkanına göre düzenleyiciler piyasada kullanacakları sonuçları ya da bulguları bilmeden bunların yerine statik kuralları ya da yönetmelikleri kullanıyor. Dağıtık defter teknolojisinin ise düzenleyicilere başarıyı analiz etme konusunda yardımcı olabileceğini düşünüyor ve ekliyor:

Ayrıca düzenlemelerin dijitalleştiği, akıllı sözleşmelerle uyumluluğun giderek otomatikleştiği ya da iş operasyonlarına dahil edildiği ve gerçek zamanlı DLT ağları aracılığıyla düzenleyici raporlamaların yapıldığı günleri de hayal edebiliriz.

Öte yandan Giancarlo Temmuz ayında, CFTC’nin Blockchain teknolojisine olan ilgisine dikkat çekerek, gelecekteki olası kullanım durumları için yenilikçi teknolojiyi incelediklerini ifade etmişti.

https://cointelegraph.com/news/us-cftc-chairman-dlt-can-help-regulators-better-oversee-markets

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar