X


Bitcoin Fiyatı: BTC’de Korkutan Tablo, Fiyat Neden Düştü?

Bitcoin fiyatında sert bir geri çekilme yaşandı.
08:00
9 Aralık 2020

Lider kripto para birimi son günlerde bir konsolidasyon sürecinde bulunuyordu ve konsolidasyonu hangi yönde bozacağı merakla bekleniyordu. Son fiyat hareketlerine göre Bitcoin (BTC) konsolidasyonu aşağı yönlü bozdu ve 24 saatten daha kısa süre içinde 1.000 doların üzerinde değer kaybetti.

Bitcoin’de Büyük Geri Çekilme

Yazının yayına hazırlandığı sırada 18.232 dolardan işlem gören Bitcoin, geçtiğimiz saatler 18.000 dolar sınırına kadar geriledi. Dün sabah saatlerinde 19.300 dolar bandında seyreden BTC, sergilediği fiyat performansı ile 24 saat içinde 1.000 doların üzerinde düşüş yaşamış oldu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bitcoin 1 Aralık’ta 19.920 dolara ulaştıktan sonra da benzer bir geri çekilme yaşamıştı ve fiyat ani düşüş ile 18.000 dolar sınırına gerilemişti. Sonrasında adım adım toparlanan kripto para birimi uzun süredir konsolidasyon sürecinde bulunuyordu.

Bitcoin Fiyatı Neden Düştü?

Bu noktada Bitcoin düşüşünün devam edip etmeyeceği ve bu geri çekilmenin yalnızca bir düzeltme olup olmadığı büyük bir merak konusu ve bir yandan da endişe unsuru olarak karşımıza çıkıyor.

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju konuyla ilgili yaptığı yorumlarda “Kısa vadeli fiyat tahmini söz konusu olduğunda, en önemli verinin arz ve talep olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı ve balinaların bu fiyat hareketlerinde etkili olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

Bununla birlikte bazı isimler de son aylarda BTC yatırımı yapan kişilerin elde ettikleri karı almak için satış yaptığını ve bu sebeple piyasada düşüş yaşandığını ifade ediyor. Yapılan açıklamalara göre BTC’de iki ayda yüzde 80’in üzerinde kazanç elde edildi ve bu oran karların çekilmesi için oldukça yeterli.

Düşüş Devam Edecek Mi?

Şu an için kısa vadeli görünüm her ne kadar karamsar olsa da çoğu kişi Bitcoin fiyatının orta ve uzun vadede ralliyi devam ettireceğini düşünüyor. Örneğin; Kenetic Capital’in kurucu ortağı olan yatırımcı Jehan Chu, Bitcoin’de yaşanan düşüşün 2021 ortasında görülecek olan 30.000 dolarlık seviye öncesinde bir dinlenme olduğunu ifade ediyor.

Chu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, deneyimli yatırımcıların bu düşüşlere alışık olduğunu ve bu hareketleri bir satın alma fırsatı olarak değerlendirdiklerini dile getirdi. Chu, “Daha uzun vadede, kurumsal fonlar piyasaya girmeye devam ettikçe ve oynaklık daha da azaldıkça bu hareketlerin daha az sıklıkta olmasını bekleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Yine de bazı analistler şu anda alıcı ilgisinin yavaşladığını ve bu sebeple bir süre daha düşüşün yaşanabileceğini ifade ediyor. Dolayısıyla uzun vadede yükseliş beklentileri devam etse de kısa vadede temkinli davranmak gerekiyor olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar