Bitcoin, Doların Açtığı Sorunları Nasıl Çözebilir?

Bazı ekonomistlere göre Bitcoin, doların yol açtığı sorunları çözebilir...
15:00
2 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Tüm dünyada ekonomik değişim rüzgarlarının estiği bir sır değil. Ülkeler ekonomik anlamda sıkıntıya girdikçe merkez bankaları para basarak bu duruma çözüm bulmaya çalışıyor. Bilindiği gibi tüm dünyada etkili olan son ekonomik krizin sebebi bankalardı ve muhtemelen yine tüm dünyayı etkisi altına alacak sıradaki kriz de bankalar sebebiyle ortaya çıkacak.

Para Basmak

2008 yılında tüm dünyada ciddi bir ekonomik kriz yaşandı. ABD bankacılık sistemi, türev alım satım işlemlerini kapsayacak şekilde borç verme yoluyla dünya ekonomisini tek elle çökertti. Bu krizin üstünden henüz 11 yıl geçti ve toparlanma çok zor oldu. Ancak bir ekonomik kriz daha kapıda gibi görünüyor.

Geçtiğimiz hafta ABD Federal Rezervi bu yıl üçüncü kez faiz oranlarını düşürdü. Bu durum tasarruf etmeyi zorlaştırırken tam tersine borçlanmaya teşvik ediyor. Ancak Amerika Başkanı Donald Trump negatif faiz oranları istediği için bu durumu hiç sorun etmiyor.

Öte yandan ekonomistlerin çoğu, Trump’ın Çin ile ticaret konusundaki savaşının ABD ekonomisine yüksek faiz oranlarından daha fazla zarar verdiğine inanıyor. Çünkü FED piyasaya para sürdükçe doların değeri düşüyor.

Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi FED Bitcoin’in toplam değerinden daha fazla para basmış ve bu durum büyük tepkilere yol açmıştı.

Eski kongre üyesi ve Bitcoin boğası olarak tanınan Ron Paul mevcut bankacılık sistemini sert bir şekilde eleştiriyor ve şu ifadeleri kullanıyor:

Çok fazla çalışmanıza rağmen sahip olduğunuz aynı miktar dolarla her yıl daha az şey satın alabiliyorsunuz ama hükümet size enflasyonun yüksek olmadığını söylüyor. FED, hükümet tarafından oluşturulan  bir tekeldir ve bunun kapitalizm olduğuna inanmanız gerekir.

Bitcoin Bunu Çözebilir

Önceden belirlenen arzı ile Bitcoin bu durum için mükemmel bir çözüm olabilir. Çünkü bu durum bankaların paraya karışmasının önüne geçer ve finansal sistemi hükümetlerden bağımsız hale getirir. Teoride bakıldığı zaman Bitcoin paranın kontrolünü bankalardan alarak insanlara veren dünyanın para birimi olacak. Dolayısıyla büyük ölçüde kusurlu olan bankacılık sistemi Bitcoin’in ortaya çıkmasını sağlayan etkendi.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar