Fransız Lise Müfredatına Kripto Paralar Ekleniyor

Fransızlar kripto para birimleriyle ilgili olumlu adımlar atmaya devam ediyor...
13:00
2 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Fransa, lise eğitim müfredatında değişikliklere gidiyor ve Bitcoin’i ve kripto paraları da yeni müfredata eklemeye hazırlanıyor.

Eğitmenlerden Beklenenler

Cointelegprah’ın haberine göre Haziran ayında yapılan açıklamalar ile Fransa Milli Eğitim Bakanlığı, kripto para birimlerini eğitim sistemlerine eklemek ile ilgili çalışmalara başladıklarını açıklamıştı. Bu doğrultuda eğitimcilerden Bitcoin’in ve kripto para birimlerinin dünya ekonomisi içindeki yeri ile ilgili öğrencilere temel düzeyde eğitim vermeleri bekleniyor.

Bunun yanında Fransa Milli Eğitim Bakanlığı eğitimcilerden, “Bitcoin geleceğin para birimi midir?”, “Bitcoin Euro’yu değiştirebilir mi?” ve “Para biriminize güveniyor musunuz?” gibi soruların cevaplarını içeren üç eğitim videosu hazırlamalarını da talep ediyor.

Bakanlığın açıklamalarına göre bu sayede öğrenciler; kripto para birimleri ile geleneksel para birimlerini karşılaştırmaları için gerekli olan bilgileri öğrenebilecek ve Bitcoin liderliğindeki kripto paraların geleneksel finansal sistem içindeki yerleri ile ilgili fikirlere sahip olabilecekler.

Öte yandan bu dersler ve eğitimler yalnızca başlangıç seviyesinde olacağı için hiçbir öğrencinin bir kripto para uzmanı olması beklenmiyor. Ancak genç beyinlere kripto paralar ve Bitcoin hakkında temel bilgileri vermek, bu yeni sistem daha fazla kabul görmeye başladığında yeni sisteme yabancı kalmamalarını ve aktif olarak sistemde yer almalarını sağlayacak.

Fransa ve Bitcoin Benimsenmesi

Geçtiğimiz günlerde bu haberimizde sizlerle paylaştığımız gibi Fransa merkezli kripto para start-up firması Keplerk, daha önce başlattığı ancak bilinmeyen nedenlerden ötürü durdurduğu Bitcoin (BTC) hizmetini yeniden aktif hale getireceğini açıklamıştı. Dolayısıyla Fransa’da 5.200 noktada Bitcoin ödemeleri yeniden aktif hale geldi.

Bununla beraber Eylül ayı sonlarında yapılan açıklamalarda spor devi Decathlon ve kozmetik mağazası Sephora dahil olmak üzere 30 Fransız perakendecinin 25.000’den fazla satış noktasında Bitcoin ödemelerini kabul edeceği açıklandı. Bahsi geçen mağazalar 2020 başından itibaren Bitcoin ödemelerini desteklemeye başlayacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar