X


Bitcoin (BTC) Yatırımcıları, Doğru Alım Seviyelerini Nasıl Saptayabilir?

Bitcoin yatırımcılarının alım-satım yaparken dikkat etmesi gereken faktörler neler. Yatırımcı, doğru alım veya satım bölgelerini nasıl saptayabilir?
18:30
27 Eylül 2021

Çoğu yatırımcıyı Bitcoin‘e (BTC) yatırım yapmaya teşvik eden en önemli faktör, lider kripto paranın geçmişte kaydettiği kâr oranlarıdır. Ancak BTC yatırımı yapmanın doğru zaman olup olmadığını, yatırımcı, kendi araştırmaları doğrultusunda nasıl anlayabilir?

Piyasa Volatilitesi, Yatırımcılar Arasında Panik Oluşturdu

Bitcoin’in son dönemlerde gerçekleştirdiği oynak fiyat hareketleri, piyasayı bir hayli olumsuz etkiledi. Veriler, bu son dönemdeki yüksek volatilitedeki düşüş esnasında gerçekleştirilen satışların, kısa vadeli yatırımcıların büyük bir kısmına zarar ettirdiğini ortaya koydu. Dalgalanan fiyat hareketleri, “long-term holders” şeklinde tabir edilen uzun vadeli yatırımcıları dahi paniğe sevk etti. BTC satın almayı yapmayı düşünen yatırımcıların, işlem yaparken dikkat etmesi gereken birçok önemli parametre vardır. Bunları göz ardı eden yatırımcıların, satın aldıkları varlıktan getiri sağlamaları, bilinçli yatırımcılara nazaran oldukça düşüktür.

Yatırımcı, Doğru Zamanı Nasıl Saptayabilir?

Kripto para piyasasında yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, kendi araştırmaları doğrultusunda doğru alım bölgelerini tespit etmek adına birçok farklı kriteri baz alabilir. Öncelikle bu ekosisteme ilgi duyan bir yatırımcı, piyasaya dair verileri ve göstergeleri düzenli olarak takip etmelidir. Bu göstergeler, piyasadaki alış satış eğilimleri başta olmak üzere, yatırımcıya birçok veri sunarak, yatırım yapacak kişinin daha sağlıklı kararlar alabilmesine yardımcı olur. Burada birçok kriter sıralanabilir, ancak bu yazıda iki temel yatırım stratejisi baz alınacaktır.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Majör Destekleri Yakalamak

Bitcoin almayı düşünen bir yatırımcının dikkat etmesi gereken en önemli faktörlerden biri, majör desteklerdir. Destek ve direnç seviyelerinin göz ardı edileceği bir alım, yatırımcı için çok büyük bir risk oluşturabilir. Bu sebeple, defalarca test edilmesine rağmen kırılamayan çok güçlü bir destek seviyesi, doğru alım bölgesi olabilir. Ancak burada da, BTC’nin o seviyeden tekrar tepki alması beklenmelidir. Aksi takdirde majör desteğini kıran BTC fiyatı, çok daha yüksek oranlarda düşüş gösterebilir. Bununla birlikte, güçlü destek seviyesi olarak kabul edilen bölgenin kırılması, o bölgenin güçlü bir direnç seviyesine dönüşmesine sebep olabilir.

Trend Bazlı Alım Satım

Yatırımcıların alış veya satış işlemlerini gerçekleştirirken dikkat etmesi gereken bir diğer faktör ise trendlerdir. Trendler, yatırımcılara piyasanın gidişatının yukarıya mı, yoksa aşağıya mı olduğunu söyler. Düşen bir trend esnasında yapılan veya yükseliş trendinin kırılmasının ardından yapılan bir alımın, yatırımcısına, en azından kısa vadede kâr getirme olasılığı oldukça düşüktür. Burada da yatırımcı BTC alımı için, yükselen trendteki bir dip seviyeyi veya düşen bir trendin kırılıp retest yaptığı seviyeyi beklemelidir. Ancak en önemlisi de, bu piyasada işlem yapmayı düşünen her yatırımcı, risk faktörünü göz önünde bulundurmalı ve kendi araştırmalarını yaparak işlemlerini bilinçli bir şekilde gerçekleştirmelidir.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olması dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar