Bitcoin (BTC) ETF Nedir? Onay Bekleyen Bitcoin ETF Başvuruları

ETF nedir, Bitcoin ETF ne anlama geliyor? ETF, ETC ve ETN arasındaki farklar ve kripto para piyasaları için önem arz eden 18 başvuru!
17:09
27 Eylül 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Yıl sonuna yaklaşmamızla birlikte birçok Bitcoin ETF başvurusu için geri sayım başladı. Bitcoin fiyatı için ciddi katalizör olabilecek bu başvurular topluluk tarafından heyecanla bekleniyor. Peki Bitcoin ETF nedir? En anlaşılır biçimde bu konuyu işleyecek farklı ülkelerde onaylanmış kripto ETF’lerini değerlendireceğiz.

Bitcoin ETF Nedir?

Öncelikle ETF kavramını netleştirmemiz gerekiyor. Exchange-traded fund kısaltması için kullanılan ETF tanımı borsa yatırım fonu anlamına gelmektedir. Hisse senetleri, tahviller ve emtialar alışık olduğumuz yatırım seçenekleri ancak ETF’ler de en az bunlar kadar popülerdir. Ülkemizde de aktif yatırım yapılabilen çok sayıda ETF bulunuyor. Aşağıda en popülerlerini görüyorsunuz.

ETF çalışma mantığı olarak bazı değerlere endeksli fiyatlanır. Örneğin sadece borsada listeli blockchain şirketlerinin hisse değerlerine endeksli bir ETF oluşturulabilir. Yani aslında bir sepete yatırım yapmış olursunuz. Borsa Yatırım Fonları (ETF) oldukça geniş yelpazelidir, SEC Başkanı Gensler’in “dolaylı maruziyet” odaklı kripto ETF’leri için yaptığı açıklamadan bile bunu anlayabilirsiniz.

Bitcoin (BTC) ETF direkt olarak Bitcoin fiyatına endeksli çalışabilir veya diğer borsalardaki ETF’lere ayarlanabilir. Hatta belli bir yüzdesi Bitcoin’e kalan kısmı Coinbase gibi kripto odaklı şirketlere bağlı olabilir.

Örneğin Altın ETF’leri altına yatırım yapan veya altın üreten şirketlere ait hisseleri elinde tutarak bir değer oluşturur. Direkt olarak altına yatırım yapmazsınız ancak altının yükselmesi Altın ETF’nizin değer kazanmasını sağlar. Daha iyi olanı ise borsa yatırım fonunun hisselerini tuttuğu şirketlerin değerlenmesi de onun fiyatını yükseltir.

ETF bazen ETC veya ETN ile de karıştırılabilir.

ETN (Exchange Traded Note): Borç teminatıdır, bir ETN aldığınızda aslında tahvil benzeri bir borç ürünü satın almış olursunuz. Çok farklı türleri bulunur emtia, döviz, strateji, enerji vs gibi ETN türleri güçlü finans kuruluşları tarafından oluşturulur.

ETC (Exchange-Traded Commodity): Spot veya türev emtia piyasalarına doğrudan erişim sağlamadan metaller, enerji ve hayvancılık gibi emtialara maruz kalma imkanı sunan bir menkul kıymet türüdür.

Onay Bekleyen Bitcoin ETF Başvuruları

Öncelikle dünya genelinde onaylanmış çok sayıda kripto para (ve blockchain) odaklı ETF ve ETN bulunuyor.  Bitwise Crypto Industry Innovators ETF, Global X Blockchain ETF, VanEck Digital Transformation ETF, WisdomTree Bitcoin, 21Shares Bitcoin ETP, BTCetc – ETC Group Physical Bitcoin ve CoinShares Physical Bitcoin bunlardan sadece birkaçı olarak sayılabilir.

Sadece bu yıl yapılan 18 civarı Bitcoin ETF başvurusu bulunuyor.

Bitwise Bitcoin Strategy ETF, AdvisorShares Managed Bitcoin ETF, Galaxy Bitcoin Strategy ETF, Valkyrie Bitcoin Strategy ETF, Bitcoin Strategy ETF VanEck, ProShares Bitcoin Strategy ETF, Invesco Bitcoin Strategy ETF, Global X Bitcoin Trust, ARK 21Shares Bitcoin ETF, One River Carbon Neutral Bitcoin Trust, Teucrium Bitcoin Futures Fund, Galaxy Bitcoin ETF Galaxy Digital Capital Management, Kryptoin Bitcoin ETF Trust, Wise Origin Bitcoin Trust, First Trust SkyBridge Bitcoin ETF Trust, WisdomTree Bitcoin Trust, NYDIG Bitcoin ETF ve Valkyrie Bitcoin Fund farklı farklı şekilde Bitcoin’e maruz kalarak çalışacak ETF başvurularıdır.

Bunlardan 5 tanesiyle alakalı önümüzdeki ay içinde karar açıklanacak. SEC ya daha önce yaptığı gibi ek süre isteyecek ya da onları reddedecek. Evet düşükte olsa üçüncü bir ihtimal daha bulunuyor. SEC bu başvurulardan herhangi birini onaylarsa Bitcoin fiyatı hızla yükselişe geçebilir. Çin baskının üzerine kripto paraların ihtiyacı olan tek şey, Amerika tarafından biraz desteklenmek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar