X

Çin Bu Sefer Yenilecek! dYdX Hacmi Coinbase Borsasını Geçti!

Çinliler organize şekilde DEX'e yöneliyor. Çin bu sefer yenilecek.
19:17
27 Eylül 2021

Yasaklar Çin vatandaşları için alışılmış bir şey, ülkede bize garip gelen sayısız yasak bulunuyor. Ancak kripto para yasakları konusunda Çin beklediği başarıya ulaşamayacak gibi görünüyor. Çünkü merkezi borsalara işleyen tehdit dili merkezsiz borsaları etkilemiyor. Merkezi olmayışın ne denli harika bir şey olduğunu son birkaç gündür yaşadıklarımızla görüyoruz. Çinli kripto para yatırımcıları da bunun farkında olacak ki, dYdX günlük işlem hacmi tam 4,3 milyar dolara ulaştı.

Çin Bu Sefer Yenilecek

Kripto paraların Çin anakarasından silinmesi için elinden geleni yapan Çin yönetimi bu konuda başarısız olacak gibi görünüyor. Ülkede A’dan Z’ye her şeyin yerli muadili bulunuyor, ÇKP yönetimi aynı şeyi kripto para ekosistemi için de yapmaya çalıştı ve dev markaların blockchain alanında çalışmalarını emretti. Bu da yetmezmiş gibi kripto paraların illegal olduğunu açıkladı.

Peki sonuç ne oldu? Şimdilik kripto para yatırımcıları kazanmış gibi görünüyor. Merkezi borsalardaki hesapları (devlet baskısıyla mecburen) kapatılan Çinli yatırımcılar soluğu merkezsiz (DEX) kripto para borsalarında aldı. Bunu en net Huobi açıklaması sonrasında tüm zamanların en yüksek seviyelerini dYdX verilerinde gördük. Token yeni ATH yaptı ve 20 doların üzerine çıktı. Dahası, merkezsiz borsa işlem hacmi olarak Coinbase’i geride bıraktı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Peki dYdX neyi daha iyi yapıyor da Çinli kripto para yatırımcıları onu tercih ediyor? Borsa, yaygın DEX/AMM‘lerin takas mekanizmasından farklı olan emir defteri mekanizmasına göre marj ve vadeli işlem ticaretine izin verir. Bu onun en önemli özelliklerinin başında geliyor.

Son verilere göre Coinbase, FTX, KuCoin, Gate.io ve Kraken borsaları işlem hacmi olarak dYdX’in gerisinde kaldı. Yani şimdilik DEX (merkezsiz) borsaları CEX (merkezi) borsalarından daha fazla ilgi görüyor.

Çinliler DeFi’yi Öğreniyor

Çin bölgesindeki kripto para gelişmelerini duyuran tanınmış gazeteci Wu Blockchain son paylaşımlarında bu bilgileri teyit ediyor. Çin’deki kripto para topluğunun kendi arasında DeFi platformlarını nasıl öğreneceklerini tartıştığını duyurdu. Wu Blockchain’e göre Çinliler merkezi borsalara uygulanan baskıdan kurtulmak için DEX platformlarına yöneliyor.

Üstelik işlem hacmi artan sadece dYdX değil. Uniswap v3, PancakeSwap, 1inch ve SushiSwap borsalarının oluşturduğu hacmin de arttığı görülüyor. Peki Çin hükümeti bu merkezsiz borsalara karşı ne yapabilir? Tam olarak hiçbir şey yapamaz. İnternet adreslerini engelleyebilir, ancak Çinliler zaten Google dahil her şey VPN ile erişmek zorunda kalıyor. Üstelik yıllardır uygulanan yasaklar ülkedeki yüz yüze ticaretin de gelişmesini sağladı. Kripto para yatırımcıları nakit paraya ihtiyaç duyduklarında diğer topluluk üyeleri sayesinde elden bozum yapabiliyor. Yani Çinliler DeFi’yi öğreniyor ve Çin bu sefer yenilecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar