dYdX Coin Nedir?

Özet

  • DYDX, dYdX topluluğunun dYdX Katman 2 Protokolünü gerçekten yönetmesini sağlayan bir yönetişim token’ıdır.
10:15
10 Eylül 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

DYDX, dYdX topluluğunun dYdX Katman 2 Protokolünü gerçekten yönetmesini sağlayan bir yönetişim token’ıdır. DYDX, protokolün ortak kontrolünü sağlayarak, yatırımcıların, likidite sağlayıcılarının ve dYdX ortaklarının gelişmiş bir Protokol için toplu olarak çalışmasına olanak tanır.

dYdX (DYDX) Nedir?

dYdX, şu anda perpetual, marj işlemleri ve spot işlemlerin yanı sıra borç verme ve borçlanmayı destekleyen lider bir merkezi olmayan borsa olduğunu ifade ediyor. dYdX, Ethereum blok zincirindeki akıllı sözleşmelerle çalışır ve kullanıcıların aracı olmadan işlem yapmalarına olanak tanır.

Merkezi olmayan borçlanma ve borç verme, MakerDAO ve Compound gibi popüler platformlar aracılığıyla DeFi’de zaten mevcut, ancak dYdX, Ethereum blok zincirinde daha gelişmiş işlem araçları oluşturmaya odaklanmıştır. Diğer DeFi ürünlerinde olduğu gibi, dYdX protokolü de herkesin kullanması ve üzerine ürünler inşa etmesi için mevcut durumda.

Kasım 2019’da akıllı sözleşmelerinde kilitli 150.000 ETH (o sırada 30 milyon doların üzerinde) zirvesiyle en popüler merkezi olmayan marj işlem platformu konumundaydı. Nisan 2020 itibariyle ise platformda 500 milyon dolardan fazla işlem görüldü.

Marj işlemlerinin aksine, dYdX’de borç vermek düşük riskli ve pasif olarak kabul edilir. dYdX ile borç verenler her yeni blok madenciliği yapıldığında otomatik olarak faiz kazanır. Platforma yatırılan herhangi bir fon, her blokta sürekli olarak faiz kazanacak ve herhangi bir minimum gereklilik olmaksızın herhangi bir zamanda çekilebilecek.

Kredi teklifleri yapan ve kabul eden bireysel borç alanlar ve borç verenler yerine, herkes tek bir “küresel borç verme havuzunda” etkileşime girer. Her varlığın akıllı sözleşmeler tarafından yönetilen kendi borç verme havuzu vardır, bu nedenle para çekme, borç alma ve borç verme, eşleşmeleri veya yeterli sermayeyi beklemeye gerek kalmadan herhangi bir zamanda gerçekleşebilir. Borç alanlar ve borç verenler arasındaki etkileşim ise her bir varlığın faiz oranlarını belirler.

Neredeyse tüm diğer DeFi ürünlerinde olduğu gibi, dYdX kullanmak için için yalnızca MetaMask gibi bir Ethereum cüzdanı ve bir miktar ETH gerektirir.

DYDX Coin Yorum

Son zamanlarda Binance ve OKEx gibi büyük borsaların dYdX’i listelemesi ile kripto para birimi büyük bir ilgi gördü. Tabii ki bu noktada platformun arkasındaki ekibin ve projenin de öneminin büyük olduğu düşünülüyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yayına hazırlandığı sırada dolar karşısında 12,08 USD ile işlem gören DYDX coin, Bitcoin (BTC) karşısında da 0.0002618 BTC ile işlem görüyor. DYDX coin’in 9 Eylül 2021’de 15,99 dolar ile en yüksek seviyeyi  gördüğü ifade edilebilir.

Bunlara ek olarak dYdX coin toplam arzının 1,000,000,000 dYdX Coin olacağı ve şu anda dolaşımda 76,216,127 dYdX coin bulunduğu da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

dYdX Coin Nasıl Alınır?

dYdX Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

dYdX Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından dYdX Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC), BUSD, Binance Coin (BNB) ve Tether (USDT) alarak dYdX işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI