X

Bitcoin (BTC) Rekora Ulaşamadan Durdu, Ripple (XRP) Rallisi Devam Edecek Mi?

Bitcoin’in yükseliş hızını yeniden yavaşlatması XRP gibi altcoin’lerin hızını arttırmasını sağlayabilir. 
08:08
25 Kasım 2020

24 Kasım’da Bitcoin (BTC), Bitstamp borsasında 2020’nin en yüksek seviyesi olan 19.442 dolara ulaştı ve tüm zamanlar rekor seviyesi olan 19.666 dolara çok yaklaştı.

Bu noktada her ne kadar Bitcoin fiyatının tüm zamanlar rekor seviyesi 20.000 dolar kabul edilse de bu rakamın borsadan borsaya farklılık gösterdiğini belirtmekte fayda var. 19.666 dolar da Bitstamp borsasındaki zirve noktayı işaret ediyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin Fiyatı

Lider kripto para birimi 2017 yılındaki ralliden sonra bir düşüşe geçmiş ve yaklaşık olarak yüzde 84 oranında gerilemişti. Ancak yaklaşık olarak üç yıl sonra ve bu süre içindeki güçlü duruşu ile birlikte lider kripto para birimi yeniden 19.000 doların üzerini görmeyi başardı.

Öte yandan Bitfinex ve Tether CTO’su Paolo Ardoino, bugünkü rallinin Bitcoin’in yerleşik bir varlık sınıfı olarak kendisini kanıtladığının bir göstergesi olduğunu dile getirdi. Ardoino konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

Kripto piyasaları son 24 saatte oynaklık gördü. Bitfinex’teki hacimler 1 Milyar ABD Dolarını aştığı için, kripto para birimlerindeki yükseliş devam edecek gibi görünüyor. Bitcoin’in yerleşik bir varlık sınıfı olarak kabul edilme yolu ivme kazanıyor.

Bunlara ek olarak BTC ile birlikte altcoin’lerde de ciddi fiyat artışları olduğunu gördük. Özellikle dün Bitcoin yeniden yükseliş hareketine geçmeden önce konsolidasyon aşamasındayken Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) gibi büyük hacme sahip altcoin’ler uzun zamandır kendilerinden beklenen performansı gösterme fırsatı buldu. Ayrıca Ripple’ın bu konuda bir adım öne çıktığını belirtmek gerekiyor.

Ripple Rallisi Devam Ediyor

Bitcoin, 2017 yılındaki boğa koşusundan sonra yaşanan ayı piyasasının ardından yeniden tüm zamanlar rekoruna yaklaşan birkaç kripto par arasında yer alıyor. Örneğin; Ethereum her ne kadar bu yıl bir süre BTC’den daha iyi performans sergilemiş olsa da hala tüm zamanlar rekorundan %57 daha düşük işlem görüyor.

Öte yandan XRP de son günlerde çok iyi bir performans sergiliyor ve 3 haneli artışlar gördü ama tüm zamanlar seviyesinden %78 daha düşük işlem görüyor. Aslında XRP bir hafta içinde fiyatını 0,78 dolara kadar yükseltti ve bu çok iyi bir artışa işaret ediyor. Ancak rekor seviyeler doğru Ripple’ın daha çok yolu var gibi görünüyor.

Bunlara ek olarak Bloomberg’den Joe Weisenthal, bireysel yatırımcıların altcoin’lerde FOMO’ya kapılması sebebiyle Bitcoin’in yükselişinin durduğunu dile getirdi. FOMO bittiğinde ise Bitcoin’in çok daha ileri seviyeleri görebileceği düşünülüyor.

Altın Korelasyonu Bozuldu

Tüm bunların yanında Altın ve Bitcoin arasındaki korelasyonun bozulması da önemli bir durum olarak nitelendiriliyor. Dün, spot altın 1.800 dolar seviyesinin altına düştü ve bir günü daha kırmızıda kapattı.

Bitcoin’in dünkü performansı göz önüne alındığında rahatlıkla Altın ve Bitcoin’in korelasyonunun bozulduğunu dile getirebiliriz. Özellikle Stanley Druckenmiller gibi büyük yatırımcıların Bitcoin’i tercih etmesi ile iki varlık arasındaki ayrışmanın da büyüdüğü düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar