X

Bitcoin (BTC) Önce Sert Düştü, Sonra Toparladı: Peki Sebep Ne?

Bitcoin fiyatının yaşadığı sert dalgalanmanın sebepleri neler?
13:44
15 Kasım 2020

Bitcoin (BTC) fiyatı 16.500 dolara kadar çıkarak 2020 yılının rekorunu kırsa da daha sonra bir türlü 17.000 dolara giden kapıyı aralayamadı. 14 Kasım tarihinde sert çakılan BTC fiyatı, neredeyse saatler içerisinde 15.700 dolar seviyesine kadar düştü ve ciddi bir satış baskısı oluştuğu görüldü. Binance üzerinde 15.680 dolar seviyesini gören BTC/USD işlem çiftinin tam da düştüğü gibi yükselmesi ise yatırımcılarda şaşkınlık yarattı.

Bitcoin 16.000 Dolar Altına İndi

BTC, bu düşüşten sadece birkaç saat sonra 16.355 dolara kadar yükselerek bu sefer düşüş bekleyenleri şaşırttı. BTC/USD işlem çifti bu yazının kaleme alındığı an itibariyle ise 16.000 dolardan işlem görmekte ve yine 300 dolarlık bir düşüş yaşandığı görülüyor. Peki bu düşüş ve yükselişlerin sebebi belli mi?

Bitcoin dip

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Aslında bu düşüşün en büyük sebebi “zayıf eller” tabiri ile ifade edilebilir. Balinaların veya piyasa manipülatörlerinin sert satışları sonrasında korkuya kapılan amatör yatırımcılar, ellerindeki BTC’leri satmaya başlayarak bu düşüşe katkı sağlamakta. 16.500 dolar seviyesinin üzerinde de neredeyse önde gelen bütün borsalarda çok fazla satış emri verildiği görülüyor. Bu da fiyatın 16.400 dolar seviyesine gelmesi anında tehlikeyi arttırdı.

Balinalar Dipten Bitcoin Alıyor

Tanınan kripto para analisti Willy Woo özellikle hafta sonlarında bunun gibi fiyat hareketliliklerinin yaşanmasının normal olduğunu ve bazı kurumsal yatırımcıların bunun arkasındaki temel sebep olabileceğini belirtti. Kurumsal yatırımcılar ve balinaların satış emirlerinin çok olduğu noktalara yaklaşıldıkça yüklü satış yapıp, düşen fiyat seviyesinden yani dipten tekrar BTC alımı yaptığı biliniyor.

14 Kasım gecesinde yaşanan hareketliliğe de bakıldığında durumun tam olarak bundan ibaret olduğu ve BTC’nin 2 yılın en yüksek seviyesine çıktıktan sonra sert çakıldığı görülüyor. Birinci sebep panik, ikinci sebep balinalar iken üçüncü sebep ise direkt olarak Bitcoin teknik analizi olarak görülüyor.

Bitcoin Teknik Analizi Ne Gösteriyor?

Tanınan kripto para analisti Josh Olszewicz çizdiği grafikte 16.500 dolardan bir tepki geleceğini daha önceden belirtmişti ve beklenen hareket gerçekleşti. Analist yakın vadede yeniden 15.500 dolar seviyesine kadar düşüş olacağını ve BTC fiyatının aslında buradan yükselişe geçeceğini düşünüyor. Bu da önümüzdeki günlerde yeniden sert bir düşüş yaşanabileceğine işaret etmekte. Ancak konu BTC olduğunda hemen hemen her şeyin mümkün olduğu unutulmamalı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar