X

Bitcoin (BTC) Dibe Yaklaşmış Olabilir! Bu Veriye Dikkat!

Piyasaya korku mu pompalanıyor? Bu metrik artık dibe yaklaşıldığını gösteriyor.
15:40
9 Ocak 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

BTC artık son 3 ayın en dip seviyelerine işaret ediyor. Birçok yatırımcı artık fiyatın dip seviyeye ulaştığını düşünüyor. Peki gerçekten de böyle mi? Gün içinde birden fazla içerikle henüz dibin görülmemiş olabileceği konusunu aldık. Bundan dolayı yatırımcılar rahatsız olabilir veya korkuyu beslediğimizi düşünebilir. Ancak teknik veriler ışığında ele alınan değerlendirmeler matematiktir yani kişisel görüş veya tahminler içermez.

Bitcoin (BTC)

Şimdi de dibin görülmüş olabileceğine dair umutları besleyen önemli bir metrik üzerinden pozitif beklentileri paylaşacağız. Yakın tarihli bir tweet’te, kripto para birimi odaklı analitik şirketi IntoTheBlock, olası bir Bitcoin açığının önemli sonuçları olabileceğini söyledi. Analizi, Bitcoin’in açık faizinin amiral gemisi kripto para biriminin son zamanlarda kabaca %2,25’lik bir yılın zirvesine ulaşan piyasa değerine göre oranına dayanıyor.

Coinglass tarafından sağlanan verilere göre, yatırımcılar tarafından tutulan tüm olağanüstü sözleşmeleri temsil eden Bitcoin vadeli işlemleri, son zamanlarda toplamın %28,86’sını oluşturan kripto devi Binance ile 16,68 milyar dolarlık yeni bir rekor seviyeye ulaştı. FTX ve CME Grubu ikinci ve üçüncü sırada (sırasıyla %17,65 ve %14,06) yer alıyor.

Bitcoin (BTC) Dibe Yaklaşmış Olabilir

IntoTheBlock, Bitcoin’in yükseliş trendini sürdürmeden önce 29.400 dolara düştüğü Temmuz 2021’de düşen Bitcoin fiyatlarının arka planında OI/MC oranının da arttığını hatırlatıyor. Bu nedenle, analitik firması bu sefer benzer bir senaryonun gerçekleşmesini bekliyor.

Bitcoin, Temmuz ayında %10 düşen fiyatıyla art arda üçüncü ayını kırmızıyla kaydetme yolunda ilerliyor. Şu anda büyük borsalarda Bitcoin 41.500 dolar seviyelerinde alıcı buluyor. 7 Ocak’ta, Bitcoin’in günlük grafiğindeki göreceli güç endeksi (RSI), 17 Mayıs’tan bu yana ilk kez 30’un altına düştü ve bu, en büyük kripto para biriminin aşırı satıldığını gösteriyor.

8 Ocak’ta, geniş çapta izlenen bir Bitcoin “korku ve açgözlülük” endeksi 10’a düştü. Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz kısa süre önce en büyük kripto para biriminin fiyatının, büyük bir destek bölgesinin alt aralığı olan 38.000 dolara düşebileceğini tahmin etti. Ancak analistlerin büyük çoğunluğu ve geçmişte doğru tahminleriyle tanınmış isimlerin önemli bir kısmı 38.000 dolar seviyelerinin artık dip bölgesi olabileceğine inanıyor.

Elbette temelde FED faiz artışları, regülasyon endişeleri, Hindistan’ın ikinci çeyrekte duyurması planlanan düzenlemeleri gibi bir düzine olumsuz haber beklentisi de var. Ancak göstergelerin önemli bir kısmı dip yapmış ve vadeli işlem piyasaları bu seviyelere gelmişken artık bir geri dönüş de yakın olabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar