Metaverse’e Nasıl Yatırım Yapılır? Merak Ettiğiniz Tüm Detaylar!

Metaverse yatırımı nasıl yapılır, sahibidencom üzerinden metaverse arsası alınır mı? Metaverse tokenleri, bu alanda borsada işlem gören şirket ve daha birçok detay sizlerle!
16:15
9 Ocak 2022
Okuma Süresi: 7 Dakika

Metaverse gayrimenkulleri ve hisse senetleri, geleceğin teknoloji meraklılarının bir sonraki dijital sınıra yatırım yapma yollarından sadece birkaçıdır. 1992’de yazar Neal Stephenson, “Snow Crash” adlı üçüncü romanını yayınladı. İçinde, Stephenson’un karakterleri, görünüşlerin bir hevesle değiştirilebildiği ve dijital gayrimenkulün gerçek hayattaki karşılığı kadar değerli olduğu tamamen dijital bir ortamda etkileşime giriyor. Stephenson dijital ortamına Metaverse adını verdi.

Metaverse

Yirmi sekiz yıl sonra, Meta (eski adıyla Facebook) gibi halka açık şirketler ve Decentraland Foundation gibi merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar), metaverse’i karlı bir gerçeklik haline getirmek için çalışıyor. Bu, bireysel yatırımcılar, oyuncular, dijital koleksiyoncular ve geliştiriciler için tamamen yeni gelir fırsatları yarattı.

Bununla birlikte, metaverse’nin hala emekleme aşamasında olduğunu ve değer önerisinin henüz kanıtlanmadığını belirtmek önemlidir. Metaverse’e yapılan herhangi bir yatırım spekülatif ve oldukça riskli olarak kabul edilmelidir.

Metaverse Yatırımı Yapmak

Metaverse yatırımı için bireysel yatırımcılar için en az değişken seçenek, iş modelleri veya karlılığı metaverse’e bağlı olan halka açık şirketlere yatırım yapmaktır.

Meta Platforms Inc (NASDAQ: FB)

Ekim ayında Mark Zuckerberg, daha önce Facebook Inc. olarak bilinen şirketin büyük bir marka değişikliğine uğrayacağını ve Meta Platforms Inc olacağını duyurdu. Duyurudan bu yana Meta, bir sanal gerçeklik metaverse platformu olan Horizon Worlds’ü piyasaya sürdü. Meta’nın Oculus Quest 2 VR başlığı da popüler hediyelerden biri oldu. Bununla birlikte, artan kulaklık satışlarının daha fazla Horizon Worlds kullanıcısı ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağını göreceğiz.

Roblox (NYSE: RBLX)

Roblox, oyuncuların sanal dünyalar oluşturmasına ve diğer Roblox kullanıcılarıyla paylaşmasına olanak tanıyan çevrimiçi bir metaverse platformudur. Roblox, 2006’daki başlangıcından bu yana, 9,5 milyon bağımsız geliştirici, 24 milyon benzersiz dijital deneyim ve 49,4 milyon günlük aktif kullanıcıyla, yıldan yıla %35 artışla hızla büyüdü. Yine de bu rakamlara rağmen, şirket henüz kâr elde edemedi.

Boeing (NYSE: BA)

Boeing, üretim yeteneklerini genişletmek ve iyileştirmek için metaverse kullanıyor. Boeing’in baş mühendisi Greg Hyslop, Reuters ile yaptığı röportajda, uçak üreticisinin insan, bilgisayar ve robot çalışanlarının dünya çapında sorunsuz bir şekilde iletişim kurabileceği ve iş birliği yapabileceği tescilli bir dijital ortam yaratmayı planladığını söyledi.

Microsoft (NASDAQ: MSFT)

Microsoft, profesyonel dünyada metaverse alanında hakim olmak istiyor. Şirket, Mesh’i 2022’de Microsoft Teams için piyasaya sürmeyi planlıyor. Popüler video konferans platformuna yapılan eklenti, bireylerin kişiselleştirilmiş avatarlar oluşturmasına ve coğrafi sınırları aşan holografik bir 3D ortamda iş birliği yapmasına olanak tanıyacak. Microsoft Mesh’in önemli bir özelliği, kullanıcıların daha önce bahsedilen dijital ortama bir VR kulaklığı ile erişmelerini sağlayan bir araç olan Holoportation olacaktır. Kullanıcı, ekip üyeleriyle sanki yüz yüzeymiş gibi etkileşim kurma yeteneği ile kendisinin dijital gerçekçi bir temsili olarak görünür.

Metaverse Gayrimenkul

Metaverse henüz emekleme aşamasında olmasına rağmen, Sandbox ve Decentraland gibi platformlar, çok çeşitli benzersiz öğeleri temsil edebilen blockchain ağlarındaki dijital tokenler (NFT‘ler) biçiminde dijital gayrimenkul satmaya başladı bile. Bir kişi bir metaverse gayrimenkul parçası satın aldığında, metaverse platformuna güç veren blok zinciri ağı, mülkiyetin satışını ve transferini doğrular.

Sanal gayrimenkul satın alındığında, metaverse gayrimenkul NFT‘nin sahibi dijital mülkünü kiralayabilir, satabilir veya inşa edebilir. Japon video oyunu yapımcısı Atari kısa süre önce Decentraland’da 20 parsel dijital arazi satın aldı ve kendi kripto kumarhanesini yarattı.

Metaverse Gayrimenkul Nasıl Satın Alınır?

Metaverse gayrimenkul satın almak isteyen kullanıcının, hangi platformda dijital gayrimenkul satın almak istediğini belirlemesi gerekir. Birkaç tane daha olmasına rağmen, popüler seçenekler Decentraland ve The Sandbox‘tır. Metaverse’de herhangi bir arazi satın almadan önce kendi araştırmanızı yapın. Kullanıcının, bir blockchain ağına bağlanan ve kripto para birimini depolayan ve metaverse platformuna güç sağlayan ilişkili blockchain ile uyumlu olan bir bilgisayar yazılımı türü olan dijital bir kripto para birimi cüzdanı oluşturması gerekir. Oradan, alıcının seçtiği metaverse platformunun pazarına erişmesi ve dijital cüzdanını buna bağlaması gerekiyor.

Bu aşamada dijital gayrimenkul satın almak, fiziksel dünyada gayrimenkul satın almaya çok benziyor. Bir alıcı, satın almayı düşündüğü dijital arazinin fiyatını, yerini ve gelecekteki değerini dikkate almalıdır.

Alıcı bir arazi parçası belirledikten sonra, satın almak için tokenleri veya coinleri alması ve dijital cüzdanında saklaması gerekir. İşlemi gerçekleştirmek için ihtiyaç duyulacak jeton veya jeton türü, metaverse platformuna göre değişir. Örneğin, Decentraland’de dijital arazi satın almak için kullanıcının MANA tokenlerini satın alması gerekir. The Sandbox’ta arazi satın almak isterse, SAND token edinmesi gerekirdi. Alıcı, dijital cüzdanını metaverse pazarına bağlamış ve finanse etmişse, tek yapması gereken araziye teklif vermek veya araziyi doğrudan satın almaktır. Arazinin maliyeti dijital cüzdandan kaldırılacak ve araziyi temsil eden NFT, kullanıcının cüzdanına aktarılacaktır. Aynı işlem, avatarlar için giyim ve aksesuarlar gibi diğer metaverse NFT öğelerini satın almak için de geçerlidir.

Sahibindencom Metaverse

Bugünlerde görmeye başladık. Metaverse üzerinden satın alınan arsalar artık sahibinden gibi internet siteleri üzerinden satışa çıkarılıyor. Sahibinden oldukça popüler bir platform ve eğer kendini dönüştürebilirse iyi bir metaverse pazarı olabilir.

Ancak yatırımcıların dikkat etmesi gereken önemli bir husus var direkt olarak sahibinden üzerinden metaverse arsa, obje vs alımı yapılamaz. Bu ilanları açan kişilerin konuyla ilgili yeterli bilgisi olmayan insanların dolandırma hedefi de olabilir. Sonuçta sahibinden üzerinden metaverse arsası almaya çalışan biri büyük ihtimalle bu noktada bilgi eksikliğine sahiptir ve kolayca kandırılabilir. Kandırılmamak için projelerin kendi pazaryerleri üzerinden direkt olarak alım yapmalısınız.

Metaverse Kripto Para Birimleri

Blockchain ağlarındaki metaverse projeleri, bölünebilir ve karşılıklı olarak değiş tokuş edilebilen tokenlar olan değiştirilebilir jetonlar tarafından desteklenmektedir. Bu jetonlar, sanal arazi veya avatarlar için kıyafetler gibi dijital varlıkları satın almak için kullanılır. Ayrıca diğer kripto veya fiat para birimleri için de işlem görebilirler. Bazı metaverse kripto para birimleri, sahiplerinin, paranın nereye yatırılması gerektiği veya hangi yeni özelliklerin ilk önce piyasaya sürüleceği gibi bir metaverse platformundaki kararlarda oy kullanmalarına da izin verir.

Teorik olarak, dijital varlıkların değeri arttıkça ilişkili tokenlerinin değeri de artacaktır. Ayrıca, Decentraland gibi bazı metaverse platformları, dijital varlıkları satın almak için kullanılan tüm MANA tokenlerini yakarak bunları kalıcı olarak dolaşımdan kaldırıyor ve kalan tokenlerin değerini artırıyor.

Aşağıda, piyasa kapitalizasyonunun (piyasa değeri) büyüklüğüne göre azalan sırada listelenen metaverse tokenleri bulunmaktadır. Bu seçenekler doğası gereği risklidir ve spekülatif bir yatırım olarak düşünülmelidir. Genel bir kural olarak, kaybetmeye hazır olduğunuzdan daha fazla yatırım yapmamanız tavsiye edilir.

  • Decentraland (MANA): Yaklaşık 6 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan Decentraland’ın MANA tokeni, Decentraland metaverse dünyasına güç sağlıyor ve platformun pazarında bir değişim aracı olarak kullanılıyor.
  • Axie Infinity (AXS): Dijital mal ve hizmet satın almak için kullanılan Decentraland’ın MANA’sının aksine, Axie Infinity’nin AXS simgesi bir yönetim simgesidir. AXS’ye sahip olanlar, topluluk hazinesindeki fonların nasıl harcandığı da dahil olmak üzere Axie Infinity ekosistemini etkileyecek önerilen kararlara oy verebilecek.
  • Sandbox (SAND): Sandbox, Roblox’a çok benzer şekilde, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin bir metaverse’e odaklanır. SAND tokeni, The Sandbox’ın alfa kullanıcı testine katılan kişilere verilir. SAND tokenleri dijital borsalardan da satın alınabilir. SAND bir yardımcı program, yönetişim ve stake belirtecidir. SAND sahipleri bunu dijital mal ve hizmetler satın almak, The Sandbox içinde önerilen girişimlere oy vermek ve daha fazla ödül kazanmak için
  • Enjin Coin (ENJ): Enjin bir blockchain oyun şirketidir. Yalnızca tek bir metaverse ürünü sunan The Sandbox veya Axie Infinity’den farklı olarak Enjin, kullanıcılarına bir dizi birbirine bağlı oyna-kazan oyun deneyimi sunuyor.

Metaverse’in Geleceği Var Mı?

Metaverse’e yoğun bir şekilde yatırım yapan şirketler, tüketicileri geleceğin bu alanda olduğuna ikna etmek için milyonlarca dolar harcıyor. Ancak kitlesel benimsenme ve engelsiz dijital etkileşim çağını başlatacak mı yoksa oyuncular ve geleceğin teknoloji meraklıları için ayrılmış niche bir ürün mü olacak?

Şimdilik, metaverse ile ilgilenen bireyse yatırımcılar bu platformları araştırmalı ve metaverse’ün gelecekteki değerini kendileri için düşünmelidir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar