X

Fenerbahçe Token (FB) Duyurusu! Yatırımcıların Beklediği Gelişme!

FB Token önemli bir duyuru yayınladı. Yatırımcıları neler bekliyor.
16:54
9 Ocak 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Geçtiğimiz yıl yerel bir borsada ön satışı yapılan ve yoğun ilgi gören FB Token önemli bir dönüm noktasında. Türkiye’nin en büyük taraftar grubu olarak bilinen Fenerbahçe 2021 yılında fan token piyasalarında yerini aldı.

Fenerbahçe Token (FB) Duyurusu

Yaklaşık 40 dakika önce resmi Twitter hesabından yapılan duyuruda yatırımcıların Mohikan uygulamasını indirerek kripto cüzdanlarını bağlaması istendi. Birkaç dakikada açılabilen Mohikan üyeliğinden sonra cüzdan bölümüne tıklayarak kripto cüzdanınızı uygulamayla eşleştirebiliyorsunuz. Token sahipleri için açıklanacak özel faydaların ise önümüzdeki dönemde duyurulması bekleniyor.

Büyük bir ihtimalle aşağıdaki avantajların organize edilmesi Mohikan uygulaması üzerinden yapılacak. Böylece Fenerbahçe Spor Kulübü taraftarlar için geliştirdiği mobil uygulamayı FB Token yatırımcılarıyla büyüterek önemli bir fayda elde edecek.

FB Token Yatırımcılarına Sağlanacak Avantajlar

  • Sezon boyunca ve sezon sonunda burada belirtilenler haricinde birçok ayrıcalık sağlanacak.
  • Kulüp tarafından açıklanacak anketlere FB Token sahipleri katılacak ve takımın geleceği hakkında söz sahibi olacak. (Başkan seçimleri buradan yapılsa bir ilki başarırlar 😊 )
  • Sporcularla ve teknik heyetle birebir tanışma imkanı.
  • Stadyum ve tesislerde FB Token sahiplerine özel geziler.

Ve çok daha fazlasını yakında öğreneceğiz gibi görünüyor. Forma tasarımları, eldiven renkleri ve belki transferler ve benzeri konularda yapılan anketler ilgi çekici olabilir.

Fenerbahçe Token (FB)

Halen tek bir borsada işlem görüyor olması FB Token için olumsuz bir durumdur. Öncelik bu durum hacmi daraltıyor. Global borsalarda işlem gören bir FB Token yabancı yatırımcıların da ulaşabileceği hale gelecektir. Sadece Türk yatırımcılarla tokenin hayatta kalacağını düşünmek pek mantıklı olmayabilir.

Listelendiği günlerde 30 TL’den sınırlı ön satışı yakalayabilenler güzel kazançlar elde etti. Ancak fiyat sonrasında halen devam eden bir düşen trende girdi. Günlük düşük kar marjıyla alım satım yapan yatırımcılar dışında pek FB Token ile ilgilenen yok gibi görünüyor. Mayıs sonunda 15 TL’den alım yapan yatırımcıların kilitleri de takip eden 15 ayda peyderpey bölünerek açılacak. Bu durumda bugün 40 TL olan fiyatın 15 TL sınırına dayanma ihtimali çok uzak olmayabilir.

Peki erken dönem yatırımcılarının mağdur olmaması için neler yapılması gerekiyor?

  • Öncelikle aylarca kilitli token tutan yatırımcılar 20-25 TL’den bile satım yapma imkanına kavuşsalar zararda olacaklar. Tokenlerini kilitleyenler için bir miktar stake geliri verilebilir.
  • Daha fazla uzun vadeli yatırımcı için stake modelleri üretilebilir ve özellikle taraftar yatırımcıların tokeni ellerine tutma süreleri uzatılabilir.
  • Bugün yapılan açıklamadaki özel faydaların üzerinde çok fazla düşünülmesi gerekiyor. Birkaç token sahibinin çekilişle stadyumda gezdirilmesi kimseyi heyecanlandırmaz.
  • Fenerbahçe Spor Kulübü özel NFT serilerini üreterek 20 Milyon tokeni tutan holderlarına (en azından bir kısmını) ödül olarak dağıtabilir.

Yani tokenin geleceği tek bir borsada takılı kalıp kalmayacağı ve takımın işi ne kadar ciddiye alacağına endekslenmiş durumda. Elbette bunlar bir yatırım tavsiyesi değildir fakat sosyal medyada yatırımcılar tarafından dillendirilen bu hususların dikkate alınması halinde fiyatın artma ihtimali de vardır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar