X


Bitcoin (BTC) Detaylı Teknik Analizi! Kritik Seviyeler Yakından Takip Edilmeli!

Güncel destek ve direnç seviyelerini biliyor olmak sizi birçok riskten koruyabilir.
23:26
24 Eylül 2021

Bu hafta kripto para yatırımcıları ciddi anlamda zor günler yaşadı. Birçok olumsuz gelişmenin sadece 5 güne yığılmış olması gerçekten talihsizlikten farklı bir şeyle açıklanmalıdır. Küresel piyasaları etkileyen ve risk yatırımlarından kaçışı başlatan Evergrande, FOMC toplantısı sonrasında gelen kararsız açıklamalar ve bugün gelen yüzüncü Çin kripto para yasakları açıklaması kriptoları son derece olumsuz etkiledi. Temel bugünlerde tekniği yıkıp geçiyor ancak güncel verileri yakından takip ederek riskinizi azalmanız mümkün olabilir.

Bitcoin (BTC)

Gün içinde 45.200 doları zorlayan ancak kritik eşiği aşamayan Bitcoin (BTC) kısa süreli de olsa 41.000 doların altını gördü. Fiyat son yükselişinden itibaren yaklaşık %24 geri çekildi, özellikle 43878, 43060, 42400, 41739, 40921 ve 40798 destekleri sert kırılmalar yaşadı.

Yeniden yukarı yönlü bir seyirden bahsedebilmek için 43994, 44889, 45997 ve 46164 dirençlerinin hacimli biçimle aşılması beklenmelidir. Direnç seviyelerde satış tepkisi gelme ihtimaline karşı yakın bölgelerden kar alımları yapılabilir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Olumsuz senaryoda fiyatın 39.600, 37.400 ve 34.881 desteklerinde tutunması beklenir. Yeniden güçlü bir yükseliş başlayacak ise 53.025, 54.088 ve 55.841 dolar seviyeleri önem kazanacak. Dört saatlik grafikte MACD satışa dönmeye başladı, RSI aşırı satış bölgesinde ve ayılar baskınlığını koruyor. Günlük kapanışta yeniden 39.600 desteği test edilebilir, elbette bu durum altcoinleri çok daha olumsuz etkileyecektir. Bu sebepten stop noktaları belirleyerek pozisyonlar açmak yararlı olabilir.

Destek ve Direnç Seviyeleri Neden Önemli?

Destekleri yuvarlanan bir kayanın tutunabileceği engeller gibi yorumlayabiliriz. Eğer düşen taş önüne çıkan ilk engelde duramazsa sonraki daha büyük engelde durabilir. Fakat taş (satış baskısı) çok büyükse en büyük engele kadar yuvarlanmaya devam edecektir. Şimdilik Bitcoin (BTC) fiyatı yuvarlanmasını 41.739 desteğinde durdurdu. Ancak gün içinde 39.600 güçlü desteğine kadar bu kaya yuvarlanmıştı. Az sayıda dağcı zayıflıklarına rağmen Bitcoin (BTC)’i tutabilecek en yakın engele ulaştırdı. Burada yeterince destek bulamazsa fiyat aşağı yönlü yuvarlanmasına devam edebilir.

Destekler kelime anlamıyla aynı işi yapar yani fiyatı “destekler” bu seviyelerde yükseliş bekleyen yatırımcılar daha fazla alım yapar. Bu gelen alımlar fiyatın aşağı yönlü seyrini yavaşlatır hatta yeterince güçlü olursa durdurur ve fiyatı yukarı taşımaya başlar.

Bu yüzden fiyat düşmeye başladığında nerede durabileceği (destekler) ve çıkarken nerelere takılacağını (dirençler) bilmek önemlidir. Bir destek sert biçimde kırıldıysa büyük ihtimalle fiyat bir sonraki engele kadar sarkma eğiliminde olacaktır yani düşen fiyatın önüne atlamak genelde sizi zarar ettirir. Nihai olarak güncel destek ve direnç bölgelerini sıkı takip etmek size yarar sağlayabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar