Reklam

Bitcoin (BTC) 63.000 Desteğini Kaybederse Ne Olur?

Bitcoin (BTC) için kısa vadeli senaryo pek olumlu değil, ihtimallere hazırlıklı olun.
23:48
12 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Fiyatın kısa süren düzeltmelerle sürekli olarak yukarı çıkmasına alıştık. Son 69.000 testiyle de 65.000 dolar kadar gevşeme bekleniyordu. Ancak fazlası oldu, Evergrande iflası tam da gününü buldu ve fiyatı 62.000 bölgesine kadar çekti. Peki mevcut 63.000 dolar desteğinin kaybedilmesi halinde ne olacak?

Bitcoin (BTC)

Bitcoin, günlük grafiğinde Eylül ayı sonundaki yükseliş trendinde bir duraklama olduğunu gösteren düşüş eğilimi oluştu. Kısa ve orta vadede BTC, bir sonraki döngüyü düzenlerken 63.000 doların önemi artıyor. MACD’nin düşüş eğilimini destekleyen RSI, Bitcoin‘in yeni bir haftaya düşüşle başlama ihtimalini akıllara getiriyor.

Bitcoin eğer 63.000 dolar desteğini kaybederse yeniden %9’luk bir geri çekilme yaşayabiliriz. Daha önceki BTC yükseliş trendi sırasında genellikle destek işlevi gören 50-SMA (sarı) harekete geçirilecek. Orta vadeli hareketli ortalama da 57.000 dolar ile 58.600 dolar arasında güçlü bir savunma ile çatıştı. Yükselen bir toparlanma gerçekleştiğinde, Bitcoin Temmuz sonunda başlayan boğa koşusuna devam etmek ve yıl sonu hedeflerini gerçekleştirmek isteyecektir.

Kripto Yatırımcılarını Ne Bekliyor?

Düzeltme aşamaları yatırımcıları korkutsa da uzun vadede sorun görünmüyor. Örneğin Bitcoin, Temmuz ayı sonundaki rallisinin ardından Eylül ayı boyunca değerinin yaklaşık %20’sini kaybetti ve Ekim-Kasım aylarında yeni bir yükseliş döngüsüne girdi.

BTC başka bir geri çekilmenin yolunu açarsa, Aralık tam bir patlama olabilir. Beklenen düşüşün nedenleri, RSI boyunca düşüş eğiliminden ve MACD’de düşüş eğiliminden kaynaklandı. Öte yandan, boğaların, belirli bir zaman diliminde maksimum BTC işlemlerinin yapıldığı nokta olan 50-SMA ve Visible Range’in POC’sinin altındaki bir kapanışa karşı dikkatli olmaları gerekecek. Böyle bir durumda, SuperTrend Göstergesi bir satış sinyaline geçecek ve BTC’yi açığa satışa maruz bırakacaktır.

Sonuç olarak Bitcoin 63.000 dolar desteğini kaybederse 57.000 ile 58.600 arasında bir bölgeye geri çekilebilir. Burada boğaların güçlü bir savunma yapması ve fiyatın daha ciddi kayıplar yaşamasını önlemesi gerekiyor. Büyük ihtimalle de bu bölge güçlü şekilde savunulacak.

Ancak asıl sorun bu senaryoda altcoin yatırımcıları ne yapacak? Eğer riske kumar derecesinde bağımlı değillerse güncel stop bölgelerine sadık kalacaklar. Çünkü BTC için %9 kayıp birçok altcoine %20’nin üzerinde yansıyabilir. En yeni yatırımcılar bile bunu birçok kez tecrübe etti.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar