Bitcoin (BTC), 25.000 Dolar Seviyelerine Yaklaştı: Yükseliş Sürecek mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), kaydettiği son değer artışlarının ardından 25.000 dolar seviyelerine yaklaştı.
13:32
16 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dün öğlen saatlerinde yükseliş yönlü fiyat hareketlerine hız kazandıran lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 24 saatlik zaman dilimi içerisinde %10’dan fazla bir değer artışı kaydederek 24.800 dolar seviyelerini aştı. Bitcoin’deki bu yükselişin etkisiyle de kripto para piyasasındaki çoğu altcoin, yönünü yeniden yukarı çevirdi. Kripto para piyasasının toplam değeri ise 1,11 trilyon doları aştı.

Kripto Para Piyasası Yükselişte

Haftaya düşüş ile başlayan lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son günlerde kaydettiği değer artışları ile birlikte yeniden yükseliş yönlü bir ivme yakaladı. Bitcoin (BTC), son 24 saatlik zaman dilimi içerisinde %10’u aşan bir değer artışı kaydederek 24.800 dolar seviyelerine yaklaştı. Piyasadaki çoğu kripto para birimi de BTC’deki yükselişin etkisiyle değer artışlarına hız kazandırdı. Ethereum (ETH), kaydettiği son değer artışları ile birlikte 1.687 dolar seviyelerinden işlem görmeye başlarken, kripto para piyasasının toplam değeri ise 1,11 trilyon doları aştı. Ayrıca Coinglass verilerine göre son 24 saatlik zaman dilimi içerisinde ise ortalama 211 milyon dolar değerinde short ve long pozisyon tasfiye oldu.

1,6 Milyar Dolarlık Kurumsal Fon

ABD yıllık ve aylık enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından yeniden yükselişe geçen kripto para piyasası, son günlerde bu yükselişe ivme kazandırdı. Lookonchain’in verilerine göre başlangıcı 10 Şubat olmak üzere son 6 gün içerisinde kripto para ekosistemine yaklaşık 1,6 milyar dolar değerinde bir fon girişi kaydedildi. Kaydedilen fonların büyük bir bölümü ise USDC Coin (USDC) oldu. Öte yandan piyasa duyarlılığını ölçmeyi amaçlayan “Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi” de yapılan son ölçümlerden sonra hafta başındaki 50 seviyesinden 62 seviyesine geldi. Ek olarak birçok analist de ABD enflasyon verilerindeki düşüşün devam etmesi durumunda kurumsal fon girişlerinin de artabileceğini ve kripto para piyasasında yeni bir yükselişin başlayabileceğini dile getirdi.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar