reklamı kapat

Bitcoin Ağında Tehlikeli Bir Gelişme Görüldü

Bitcoin ağı artık eskisi kadar merkeziyetsiz değil mi?
10:00
20 Mayıs 2020

Bitcoin‘in (BTC) hashrate’ine ilişkin ortaya çıkan yeni verilere göre, lider kripto para biriminin ağı artık eski merkeziyetsiz yapısını kaybetmiş veya kaybetmeye çok yaklaşmış olabilir. BTC.com tarafından yayınlanan ağ analiz verilerine göre sadece iki büyük BTC madencilik havuzu aslında ağın büyük bir çoğunluğunu kontrol etmeye başladı.

Bitcoin’in Merkeziyetsizliğine Büyük Darbe

İki şirketin de Çin merkezli olması aslında Bitcoin’in ünlü merkeziyetsiz yapısının sonuna gelindiğini gösteriyor olabilir. Bunun yanı sıra son günlerde çokça eleştirilen Bitcoin’in hashrate’inin büyük bir kısmının Çin merkezli olması olaylarından sonra böyle bir gelişmenin görülmesi de endişeleri ciddi anlamda arttırıyor.

Çin’in Bitcoin madenciliğini ele geçiriyor olması, resmen adım adım gerçekleşiyor ve bunun bir yerde durması gerekiyor. BTC.com’un yayınladığı veriler, bu yazının kaleme alındığı an itibariyle F2Pool’un %21,8’lik hashrate’i, Antpool‘un ve BTC.com‘un ise sırasıyla %16 ve %15,1 oranında hashrate’i kontrol ettiğini gösteriyor.

Antpool ve BTC.com isimli madencilik havuzlarının direkt olarak Bitcoin madencilik devi Bitmain’e ait olması, şirketin ve F2Pool’un direkt olarak toplamda %52’lik hashrate’e sahip olduğunu gösteriyor. Bitcoin’in madencilik yapısından dolayı eğer tek bir kurum %51’lik hashrate oranını ele geçiremezse ağın merkeziyetsiz kalması mümkün olabilir. Ancak tek bir kurumun veya kişinin %51’in üzerinde hashrate oranına sahip olması, söz konusu tarafın ağda çok sert değişimler yapmasına yol açabilir.

Bunun yanı sıra eğer Bitmain ve F2Pool güçlerini birleştirme kararı alırsa ağda %51 saldırısı gibi korkunç hamlelere de imza atabilirler. Şu an böyle bir olasılık pek mümkün gözükmese de bunun teknik olarak yapılabiliyor olması asıl korkutucu detay gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.