X


Çin Bitcoin (BTC) Madenciliğini Resmen Ele Geçirdi!

Çin'in Bitcoin (BTC) hash rate'i yüzde 66'nın üzerine çıktı.
12:00
12 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) madenciliğinde hash rate olarak bilinen oran, aslında ağ saldırılara karşı koruyan unsur olarak da bilinmekte. Herhangi bir kurum veya kişi BTC ağındaki hash rate’in yüzde 50’sinden fazlasını ele geçirirse, ağa yüzde 51 saldırısı veya buna benzer bir dizi saldırı yapabilir ki bu da BTC’nin bütün savunmasını, ekosistemini alt üst edebilir.

Tek Bir Bölge Bitcoin Ağına Hükmedebilir!

Elde edilen verilere göre ise Çin’in Bitcoin madencileri ile meşhur olan bölgesi Siçuan, bu oranın üzerine çıkmayı başardı. CoinShares tarafından yapılan ve Reuters tarafından paylaşılan bir araştırmaya göre, Siçuan geçtiğimiz günlerde yüzde 50’nin üzerinde Bitcoin hash rate’ine ulaştı. Çin’in diğer madencilik yapan bölgelerindeki hash rate’i de bu hesaplamaya kattığımızda ülkede elde edilen küresel hash rate’in yüzde 66’nın üzerinde olduğunu görüyoruz.

Çin’den sonra Bitcoin madenciliği konusunda önemli birer merkez olarak görülen diğer ülkeler ise sırasıyla ABD, Rusya, Kazakistan ve Gürcistan şeklinde öne çıkıyor.

Çin aslında sadece BTC madenciliği konusunda değil, aynı zamanda blockchain konusunda da önemli bir ülke. Bu haberden de okunabileceği üzere Çin’in blockchain konusunda oldukça yüksek hedefleri bulunmakta.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar