reklamı kapat

Bitcoin 15.000 Dolara Mı Gidiyor?

9 Mayıs 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Bu yıl şimdiye kadar Bitcoin için oldukça yoğun geçiyor. 2017’yi çok büyük bir başarıya imza atarak bitirmesinin ardından BTC bu yılın başlarında neredeyse felaket yaşadı. Ancak geçen seneyle aynı zamanlara denk gelmese de fiyatın toparlanmaya başladığı söylenebilir. Sadece geçtiğimiz aya baktığımızda bile Bitcoin fiyatının yaklaşık %50 arttığını ve 10.000 doların hemen altında seyrettiğini görebiliriz. Uzmanlar ise Bitcoin’in 10.000 dolar barajını kırmaya adım adım yaklaştığını ve 2018 bitmeden 15.000 dolara ulaşacağını iddia ediyor.

Piyasaya bir bütün olarak baktığımızda, bugüne kadar bir dizi olayın yaşandığını görebiliriz. Ne yazık ki olayların çoğu piyasada olumsuz bir etki yarattı ve fiyatlar aşağı doğru hareket etti. Bu olaylara bir örnek olarak, bankaların kredi kartı ile kripto para alımına kısıtlamalar getirmesini gösterebiliriz. Bu zaman zarfında yaşanan dikkate değer bir başka olay ise Bitcoin vadeli sözleşmelerinin piyasaya sürülmesi ve fiyat düşüşünün yaşanması oldu. Bu fiyat düşüşünün sebebi, daha önce Bitcoin değerine müdahale edemeyen, olumsuz bakış açısına sahip yatırımcıların  Bitcoin vadeli sözleşmeleriyle piyasaya girmesi olabilir.

Tüm bunları bir kenara bırakırsak, son zamanlarda yaşanan olumlu gelişmelerle fiyatların toparlanmaya başladığını söyleyebiliriz. Örneğin, Goldman Sachs kripto para piyasasına giriş yapacağını açıkladı. Bu da piyasadaki olumsuz havayı dağıttı ve kripto para birimlerinin geleneksel finansal sektöre entegre edilmesinin ilk adımı olarak algılandı. Bunun yanında kripto para borsalarına finansal düzenleyiciler tarafından lisansların verilmeye başlaması da bu sektörün nihayet daha istikrarlı ve sürdürülebilir olacağının sinyali niteliğinde. Finansal düzenleyicilerin müdahalesiyle yatırımcılar da kendilerini güvende hissetmeye başladı.

Goldman Sachs’ın kripto para birimlerine bağlı türev ürünleri de müşterilerine sunmaya başlaması bekleniyor. Gerekli izinlerin alınmasının ardından müşteriler Bitcoin alıp satmaya başlayabilecek. Bu olumlu gelişmeye ek olarak Intercontinental Exchange de kurumsal yatırımcılarının kripto para almalarını ve biriktirmelerini sağlayacak yeni bir platform üzerinde çalıştığını açıkladı.

Peki bu olumlu gelişmeler Bitcoin fiyatını nasıl etkiler? Bunun talep ve arz dengesine bağlı olacağını söyleyebiliriz. Hem talebin hem arzın yılın geri kalanında yükselmesi bekleniyor. Sözünü ettiğimiz olumlu gelişmeler de Bitcoin ve diğer kripto paraların ana akım finans kuruluşları tarafından yavaş yavaş benimseneceğinin sinyallerini veriyor.

Uzmanlar da bu nedenlere bağlı olarak Bitcoin fiyatının yıl sonuna doğru 15.000 dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Kaynak: Cryptodaily

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.