X


Bir Büyük Ülke Daha Kripto Para Ödemelerini Yasaklayabilir!

Rusya kripto para ödemelerini yasaklamayı mı planlıyor?
19:00
29 Kasım 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Rusya, kripto para piyasasına yönelik belirsiz bir tavır içerisindeyken, yeni ortaya atılan bir iddiaya göre bunları yasaklama yoluna gidebilir.

29 Kasım tarihinde Izvestia isimli Rus haber kaynağının aktardığı bilgilere göre, konuyla yakından ilişkili kişiler ülkenin merkez bankasının, finansal regülatörünün ve Maliye Bakanlığı’nın kripto para ödemelerini yasaklamayı istediğini vurgulamakta.

Rusya Kripto Para Ödemelerini Yasaklayabilir

Kripto para birimleri şu an için Rus vatandaşı birçok serbest çalışan tarafından ve birçok e-ticaret kullanıcısı tarafından ödeme aracı olarak kullanılmakta. Serbest çalışan olan Vladislav Antonov da konu hakkında Izvestia kaynağına verdiği demeçte programcıların, geliştiricilerin, tasarımcıların, editörlerin ve buna benzer birçok serbest çalışanın Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) ile ödeme aldığını doğrulamakta.

Bu yasaklama planının henüz yasal bir dayanağı olmadığını belirten Antonov, kulislerde konunun konuşulmaya başlandığını itiraf etti. Rus haber kaynağının aktardığı bilgilere göre Rus Maliye Bakanlığı’na bağlı bankacılık regülasyon departmanı başkan yardımcısı Alexey Yakovlev de katıldığı bir etkinlikte konu hakkında şunları ifade etti:

”Kripto para birimlerinin ödeme yolu olarak kullanılması için herhangi bir dayanak veya sebep göremiyoruz.”

Rusya içerisinde şu an kripto paralara yönelik herhangi bir geniş çaplı regülasyon yok ve bundan aylar önce açıklama yapan Rus yetkili Lyudmila Bokova, yakın vadede kripto paraları yasallaştırmayı düşünmediklerini ifade etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar