X


Rusya Yakın Gelecekte Kripto Paraları Yasallaştırmayı Düşünmüyor

Rusya’nın önümüzdeki günlerde kripto paralarla ilgili kararlar alması bekleniyordu ancak yapılan son açıklamalar tam tersi yönde...
19:00
27 Temmuz 2019

Bitcoinist’in haberine göre,Rusya’nın kripto paralarla ilgili düzenlediği bir toplantıdan, yakın zaman kripto para birimlerini yasallaştırmayı düşünmediği sonucu ortaya çıktı.

Toplantı Detayları

25 Temmuz’da Rus yetkililerden ve uzmanlardan oluşan bir grup kripto para birimlerinin düzenlenmesi ile ilgili bir toplantı yaptı. Toplantıya editoryal olarak Rusya Federal Meclisi (parlamento) tarafından yönetilen “Parlamento Gazetesi” ev sahipliği yaptı.

Yapılan açıklamalara göre uzmanlar, kripto para birimlerinin Rusya’nın finansal sistemine entegrasyonunun şu an için gündemde olmadığını, uzak bir gelecek meselesi olduğunu ifade etti. Çünkü her şeyden önce Ruble dışında bir para birimine yasal statü vermek anayasaya aykırı bir davranış. İkinci olarak mali düzenleyiciler henüz Bitcoin ve kripto paralar konusundaki kafa karışıklıklarını giderebilmiş değiller. Ayrıca kripto paraların suç faaliyetlerine karışmasında da ciddi endişe duyuluyor.

Toplantıda Kimler Vardı?

Bunun yanında yapılan toplantı Anayasa Mevzuatı ve Devlet Yapısı Komite Konseyi Başkan Vekili Senatör Lyudmila Bokova tarafından yönetildi. Bokova konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

Bir düzenleyici süreci olmak zorunda değil, daha büyük ekonomilerin deneyimlerini analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Düzenlemelerin oralarda nasıl uygulandığını ve böyle düzenlemelerden ülkelerin ne gibi faydalar ve zararlar görebileceğini izleyelim.

Öte yandan toplantıya katılan diğer önemli isimler arasında Rusya Avukatlar Birliği Dijital Ekonomisinin Hukuki Destek Komisyonu Üyesi Dmitry Zakharov, Dijital Ekonomi Yeterlilik Merkezi altında çalışan “Fintech” temalı çalışma grubunun üyesi Mikhail Bykovsky ve Ulusal Dijital Ekonomi Derneği Başkan Yardımcısı Arseny Poyarkov yer aldı.

Öte yandan Rusya devlet Duma’sı geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla ülkenin kripto paralarla ilgili en kapsamlı yasa tasarısı olan “Dijital Finansal Varlıklar” tasarısının kabul edilmesinin sonbaharda yapılacak oturuma kadar ertelenebileceğini ifade etmişti. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar