reklamı kapat

Binance’ten Sonra Ethereum’a İki Borsadan Daha Destek Geldi

Merakla beklenen Constantinople hard fork’unu destekleyeceğini açıklayan borsaların sayısı günden güne artıyor…
5 Ocak 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Cointelegraph ile paylaşılan bir basın bildirisine göre tüm dünyanın tanıdığı kripto para borsalarından OKEx ve Huobi Global, 14-18 Ocak tarihleri arasında gerçekleşeceği tahmin edilen Ethereum (ETH) Constantinople hard fork’unu destekleyeceklerini açıkladı.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in hard fork’u destekleyeceği ile ilgili haberleri sizlerle daha önce paylaşmıştık. Uzun zamandır özellikle Ethereum takipçilerinin merakla beklediği Constantiople hard fork’unun Ekim 2018’de ertelendiği açıklanmıştı. En yakın tarihin ise Ocak ayı olabileceği söylenmişti. Öyle görünüyor ki Ethereum geliştirici ekibi bu defa sözünü tutacak.

Eş zamanlı node’ların tüm sistemi güncellemesiyle Constantinople hard fork’una Ethereum Blockchain’ini temelden yükseltecek bir gelişme olarak bakılıyor. Hard fork sırasında proof of work protokolünden proof of stake protokolüne yapılacak geçişi yumuşatmak için EIP’dan (Ethereum geliştirme teklifleri) faydalanılacak.

OKEx, hard fork’un uygulanacağı blok olan 7.080.000 blokta tüm hesapların bir görüntüsünü alacağını açıkladı. Bunun yanında borsa, hard fork için tüm teknik gereklilikleri sağladığı için herhangi bir aksaklıktan korunabilmeleri için tüm yatırımcıları Ethereum’larını OKEx’e yatırmaya çağırdı.

Bunun yanında Huobi de Constantinople hard fork’unu destekleyeceğini açıklayan borsalar arasında yerini aldı. OKEx gibi Huobi de tüm kullanıcılarına, hard fork sırasında karşılaşılabilecek teknik sorunlarla en iyi şekilde başa çıkabilmeleri için Ethereum’larını Huobi Global’e yatırmalarını tavsiye etti.

Kripto paralara uygulanan hard fork’lar sırasında dünyanın önde gelen borsalarına güvenmek iyi bir seçenek olabilir. Çünkü bu geliştirmeler sırasında bazı teknik aksaklıklar yaşanabilir ve her kripto para borsası bu aksaklıklarla başa çıkamayabilir.

Öte yandan Ethereum’un merkezsiz uygulamalar için bir platform olarak tasarlandığı tüm kripto para dünyası tarafından biliniyor. Ağın bu amaca ulaşabilmesi için de bugüne kadar dört ana geliştirme yapıldı. Ethereum geliştiricilerinin şu andaki amaçları ise Vitalik Buterin’in vizyonunu takip etmek, proof of work’ten proof of stake’e geçmek ve ölçeklenebilirlik problemlerinin üstesinden gelmek…

Tüm kripto para dünyasının merak ettiği nokta ise, Ethereum bu ay gerçekleştirmeyi planladığı ve en önemlisi Contantinople olan hard fork’larıyla bu amaçların hepsine ulaşabilecek mi?

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.