X

Binance, İki Yeni Kripto Para Birimini Listeledi

Binance, iki taraftar token projesini listeledi.
10:22
15 Aralık 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Binance, taraftar token platformu Chiliz ile stratejik ortaklık duyurusu yaptı. Binance, bu duyurunun devamında ise Chiliz’in piyasaya sürdüğü iki önemli taraftar tokenini listelediğini açıkladı.

Binance, JUV ve PSG’yi Listeledi

Ortaklık kapsamında Binance kripto para borsasında listelenen tokenlerin ise şu an için Paris Saint Germain (PSG) ve Juventus (JUV) olduğu açıklandı. İlgili futbol kulüpleri ile yapılan ortaklık kapsamında piyasaya sürülen taraftar tokenleri kısa sürede büyük ilgi çekti ve Binance listelemesi de bunun en büyük kanıtlarından birisi.

Binance Launchpool platformuna da eklenen kripto paralar, kullanıcıların stake yapmasına olanak sağlayacak. Kullanıcılar belirli ödüller alabilmek için ellerindeki PSG ve JUV tokenleri ile Binance üzerinden staking yapabilecek. Binance duyurusunda PSG ve JUV tokenlerinin 15 Aralık tarihinden itibaren Binance Coin (BNB), Binance Dollar (BUSD) ve Chiliz (CHZ) işlem çiftleri ile stakinge açılacağı belirtildi.

JUV ve PSG Staking Açıldı

JUV ve PSG tokenlerinin alım satıma açılış tarihi ise 21 Aralık olarak duyuruldu. Launchpool duyurusu kapsamında ise borsa kullanıcılarına 210.000 JUV ile 180.000 PSG token dağıtılacağı belirtildi. Bunların %70’i BNB havuzlarından elde edilecekken kalan %20 Chiliz havuzlarından ve son olarak %10’u ise Binance Dollar havuzlarından aktarılacak.

Kullanıcılar sahip oldukları JUV veya PSG tokenlerini Binance üzerinde kilitleyerek CHZ, BUSD veya BNB kazanabilecek. Binance CEO’su Changpeng Zhao konu hakkında yaptığı açıklamada bu adımın aslında ana akım kabul için çok önemli olduğunu belirtti. Chiliz CEO’su Alexandre Dreyfus da konu hakkında yaptığı açıklamada bu ortaklığın aslında 5 ila 7 yıllık planlarının bir parçası olduğunu belirtti.

Türkiye’de Taraftar Tokeni Rüzgarı

Chiliz, Türkiye içerisinden de önemli takımlarla ortaklık imzalamıştı. Galatasaray‘a ek olarak Trabzonspor ve son olarak Başakşehir ekipleri, Chiliz aracılığıyla kendi kripto para birimlerini piyasaya sürdü.

Taraftar tokenleri hem bir yatırım aracı hem de taraftarlara kulüpleri hakkında önemli avantajlar sağlaması ile ön plana çıkıyor. Taraftarlar sahip oldukları tokenlerle kulüp için belirleyici olan konularda oy kullanabiliyor. Bu da taraftar tokenlerinin aslında topluluk odaklı bir yapıya sahip olduğunu gösteriyor. Binance haberinden sonra ise CHZ, JUV ve PSG fiyatlarında ciddi artış görülmesi, bunun yatırım aracı olarak avantajlarını kanıtlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar