X


Binance CEO’su “Şimdi Zamanı Mı?” Dedirtti! Binance İflas Ederse Ne Olur?

Binance CEO'su borsanın iflas durumuyla ilgili konuştu. Kripto para topluluğu zamansız açıklamaya tepki gösterdi.
21:36
23 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son yaptığı paylaşımla Binance CEO’su CZ topluluğun tepkisini çekti. Korku ortamına katkı sağlamakla suçlanıyor. Aslına bakarsanız birçok yatırımcı ilk dakikalarda CEO’nun ne demek istediğini anlamadı. Sonrasında Coinbase’e karşı bir yazı olduğu anlaşıldı fakat yine de CZ, tepkilerden kurtulamadı. Peki hangi paylaşımı neden tepki çekti?

Binance CEO’su Tepki Çekti

Hacim bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’ın CEO’su, iflas durumunda fonların ne olacağıyla ilgili bir paylaşım yaptı. Bu paylaşımda, fonların hissedarlara değil öncelikle platformdaki kullanıcılara dağıtılacağından bahsediliyordu.

Peki neden böyle bir açıklama yapmak zorunda hissetti? Elbette Coinbase’in geçtiğimiz günlerde son çeyrek verilerini paylaşırken ortaya çıkan “iflas” senaryosuna bir cevap verdi. Coinbase, iflas durumunda platformdaki kullanıcıların bakiyesine el koyabileceğini ve önceliğin hissedarlara verileceğini yazmıştı. Bu durum ABD’li siyasilerin de tepkisini çekmiş ve kripto para borsalarında işlem yapan yatırımcıların korunması için koruyucu adımların atılması istenmişti.

Binance CEO’su rekabeti bir kenara bırakarak korkuyu daha fazla körüklememesi gerektiğini anlamalıdır.

Binance İflas Ederse Ne Olur?

CZ, hissedarlardan önce platformdaki kullanıcılara paralarının iade edileceğini söyledi. Kripto endüstrisindeki en zengin kişi olan Binance CEO‘su Changpeng Zhao (CZ), yatırımcılara platform iflas ederse, hissedarları düşünmeden önce kullanıcılara geri ödeme yapılacağına dair güvence verdi. 21 Mayıs’ta gerçekleştirilen ve biter bitmez yayından kaldırılan geniş kapsamlı AMA (Bana Her Şeyi Sor/ Ask Me Anything) oturumunda CZ, Binance’in çöküşüne rağmen Terra Luna işlemlerine devam etme kararı, Binance’in kullanıcı fonlarını nasıl idare ettiği gibi farklı konuları tartıştı.

CZ’ye göre, kullanıcı fonları asla Binance‘ın operasyonel fonlarıyla karıştırılmaz. Daha sonra yatırımcılara herhangi bir iflas veya benzeri bir olay olması durumunda, “fonların herhangi bir hissedardan önce kullanıcılara iade edileceğine” dair güvence verdi. Binance Chain’in merkezi yapısıyla ilgili olarak CZ, düşük doğrulayıcı sayısının ağın daha hızlı işlemler elde etmesine yardımcı olduğunu belirtti.

Forbes’a göre CZ, şirkette toplam %30 hisseye sahip ve şu anda 17,4 milyar dolarlık net değeriyle dünyanın en zengin 19. Kişisidir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar