X


OKX, Kullanıcıları LUNA ve UST Kayıplarından Korumak İçin Neler Yaptı?

12:22
24 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bu ay kripto para ekosisteminde LUNA ve UST olayı adeta damga vurdu. Borsalar ise bu noktada kullanıcılarını korumak için önemli hamleler yaptı ve bu hamlelerden biri de OKX’ten geldi. Yapılan açıklamalara göre OKX‘teki kullanıcılar, borsadaki yüz milyonlarca dolarlık kullanıcı fonlarını korumak için tetiklenen risk koruma sistemiyle kayıplardan korundu. Ayrıca OKX’in bu şekilde kullanıcılarını koruyan tek büyük borsa olduğunun da altı çiziliyor.

OKX, LUNA ve UST Olayı

Yapılan açıklamalara göre borsanın aldığı önlemler, OKX’in risk yönetim sisteminin LUNA fiyatındaki volatiliteyi tespit ettiği 8 Mayıs’ta devreye girmesiyle başladı. OKX, OKX Earn’de UST’yi stake eden tüm kullanıcıları uyardı ve kullanıcıların UST’yi satabilmesi için işlemleri açtı.

Buna ek olarak 8 Mayıs’ta OKX, 7.000’den fazla kullanıcıya ait 360 milyondan fazla UST’yi staking’den çıkardı. UST’nin o dönemde fiyatı hala 0,99 doların üzerindeydi. 10 Mayıs’ta ise OKX, 2.400’den fazla kullanıcısına ait 139 milyondan fazla UST’yi staking’den çıkardı. O dönemde ise UST fiyatı 0,80 dolar üzerindeydi. Sonrasında ise UST fiyatı 1 cent’in dahi altına geriledi.

Yapılan açıklamalara göre kullanıcılar için bu yüksek düzeyde koruma, OKX merkezi bir borsa olduğu için mümkün oldu. Platformun LUNA ve UST’yi izleyen, risk parametrelerini ayarlayan, kaldıracı analiz eden ve sistem zayıflıklarını tarayan bir görev gücü sayesinde böyle bir önlem alınabildiği ifade ediliyor.

“Piyasa Acımasız Dersler Verebiliyor”

Gelişmeler hakkında yorum yapan OKX Direktörü Lennix Lai, “Bu hafta gördüğümüz gibi sismik kripto piyasası hareketleri oldukça acımasız dersler verme eğiliminde. Gerçek şu ki, merkezi borsalar yatırımcılar için çok daha yüksek düzeyde koruma sağlamak üzere kuruldu ve OKX’in bu durumda kullanıcılarıyla ilgilenebildiğine sevindim.” sözlerini kullandı.

Öte yandan OKX’in kullanıcıları korumaya yönelik önlemleri hakkında konuşan OKX Global CMO’su Haider Rafique, “Birkaç yılımı bir yatırımcı olarak geçirdim, dürüstçe söyleyebilirim ki, kullanıcılarını korumak için OKX’in yaptığı kadar ileri giden başka bir borsa görmedim. Bu adımları atmış olan tek büyük borsa biziz ve bu durumda kullanıcılarımızı önemli ve genellikle hayat değiştiren kayıplardan koruyabildiğimiz için çok gururluyum.” açıklamasını yaptı.

Bunlara ek olarak OKX, insanların binlerce kripto, dijital varlık ve koleksiyon ürünü alıp satabileceği, yatırım yapabileceği ve elinde tutabileceği bir yer olarak tanımlanıyor. Yapılan açıklamalara göre şirket gözle görülen bir büyüme yaşıyor. 2021’de platformdaki toplam işlem hacmi %700’den fazla artarken, platformda gerçekleştirilen işlem sayısı %480 arttı.

OKX Kakkında

OKX, önde gelen bir kripto işlem uygulaması ve bir Web3 ekosistemi olarak tanımlanabilir. 180’den fazla uluslararası pazarda 20 milyondan fazla küresel müşteri tarafından kullanılan OKX, küresel olarak yatırımcılar için tercih edilenen hızlı ve güvenilir kripto işlem uygulaması olarak bilinir.

OKX, 2017’den bu yana, herkes için eşit şartlar sağlamak üzere tasarlanmış yeni bir finansal sisteme katılma konusunda ortak çıkarları paylaşan küresel bir topluluğa hizmet ediyor. İnsanları kripto pazarlarının potansiyeli ve nasıl yatırım yapacakları konusunda eğitmek için çalışıyorlar. OKX işlem uygulamasının ötesinde, MetaX olarak bilinen Web3 cüzdanı, GameFi ve DeFi işlemi yaparken NFT’ler ve metaverse dünyasını keşfetmek isteyen insanlar için en son teklif olarak karşımıza çıkıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar