X


Biden Yönetimi Kripto Paralar İçin Baskı Yapacak!

Biden yönetimi kripto paralarla ilgili önemli adımlar atacak. Gerekirse baskı uygulayacak. İşte detaylar.
22:50
18 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Her ülke kendi kripto para düzenlemesini hayata geçirecek ancak ABD’nin şekillendireceği çerçeve tüm kripto para piyasalarını etkileyecek. Biden’ın atacağı adımları bu sebepten yakından izlemek gerekiyor, büyük kripto para şirketlerinin geleceği buna bağlı olabilir. Daha da önemlisi Batılı devletlerin belirleyeceği kripto para taslakları da ABD’nin yasal çerçevesi ile benzer olacak.

Kripto Para Borsalarına Düzenleme

Federal yetkililer, Coinbase‘in müşterilerin bir iflastaki savunmasızlığı konusundaki kabulünü gördüklerini ve müşterilerin fonlarını ayırmak için kongre eylemi çağrısında bulunacaklarını söyledi. ABD Başkanı Joe Biden’in yönetimi, endüstrinin iş yapma şeklini kısıtlayabilecek plana aşina olan bir kişiye göre, kripto para borsalarının müşterilerinin parasını kendi kurumsal fonlarından ayrı tutmasını talep etmesi için Kongre’ye baskı yapacak.

Coinbase kısa süre önce yayınladığı evraklarında herhangi bir iflas durumunda müşterilerinin fonlarını karşılayamayabileceğini söyledi. Federal yetkililer, gelecekteki bir yasal çerçevenin kripto firmalarının müşteri varlıklarını kapalı tutmasını gerektirdiğinde ısrar ederek ABD’li milletvekillerini sorunu çözmeye zorlamayı planlıyor.

Bu tür bir saklama kuralı, vadeli işlem platformları gibi finansal firmalar için standarttır, ancak kripto borsaları, fonlarını rutin olarak aynı potta müşterilerin varlıklarıyla karıştırır.

Coinbase İflas Ederse Ne Olur?

Geçen yıl Başkan’ın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu’nun stablecoin‘lerle ilgili raporunda yer alan bir tartışmaya dayanan kişi, federal yetkililerin önümüzdeki haftalarda değişikliği Kongre tarafından değerlendirilen herhangi bir kripto para düzenlemesine koymak için baskı yapacaklarını söyledi.

Sektörün en büyük borsalarından biri olan halka açık bir şirket olan Coinbase, geçen hafta Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı bir başvuruda, “iflas durumunda müşterilerimiz adına gözetim altında tuttuğumuz kripto paralar, iflas işlemlerine tabidir ve bu tür müşteriler, genel teminatsız alacaklılarımız olarak değerlendirilebilir” ifadelerini kullanmıştı.

 Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler şunları söylemişti;

“Bir kripto para cüzdanı kullanıyorsanız tokenlerine gerçekten sahip olduğunuzu düşünmeyin. Platform çökerse, bilin bakalım ne olacak? İflas mahkemelerinde sıraya gireceksiniz”.

Gensler burada hem merkezi hem de merkezi olmayan kripto para cüzdanların aynı kaderi paylaşabileceğini ima ediyor. Nitekim Metamask yaşadığı sorun sebebiyle kısa süreliğine de olsa kullanıcılarının varlıklara erişimini kısıtlamıştı.

Birçok kripto para borsasının da kullanıcılarını mağdur ettiğini biliyoruz. En tanıdık örnek ise Thodex’tir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar