X


Terra UST ile 100x Kazanç Elde Etmişler!

Kripto para piyasalarının tamamını ilgilendiren çöküşle ilgili önemli detaylar ortaya çıkıyor.
22:14
18 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

LUNA’nın en büyük destekçilerinden olan kurumsal bir fon büyük çöküşle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yatırım şirketi süreçte ne kadar zarar gördü? Bireysel yatırımcılar ana paralarının tamamını kaybetti. Çöküş derinleşmeden önce gemiden atlamayı başaranlar ise daha az kayıpla kurtuldu. Peki ya Pantera Capital?

Terra UST Kurumsal Yatırımcı

Terraform Labs’ın en büyük destekçilerinden biri olan Pantera Capital, Terra (LUNA) yatırımının yaklaşık %80’ini Terra UST çöküşünden önce nakde çevirdiğini açıkladı. Pantera Capital’in ortak yatırım sorumlusu Joey Krug, “Geçen yıl boyunca piyasa oldukça köpüklüydü ve bu nedenle pozisyonumuzun çoğundan daha bunlar olmadan çıkmıştık” dedi. Geçtiğimiz yıl boyunca kademeli şekilde %80 çıkış yaptıklarını açıkladı.

Pantera Capital, Terraform Labs‘a en az iki kez yatırım yaptı. Ocak 2021’de 25 milyon dolarlık turunu destekledi ve ardından Temmuz 2021’de 150 milyon dolarlık ekosistem fonu turuna katıldı. Pantera, yatırımının çoğundan erken çıktığı için önemli bir kâr elde etti. Pantera Capital’in ortağı Paul Veradittakit, şirketin 1,7 milyon doları yaklaşık 170 milyon dolara çevirdiğini söyledi.

Bu arada, Terraform’u destekleyen diğer risk sermayesi şirketleri, Terra‘nın tokeni LUNA ve UST’nin çöküşü sebebiyle neredeyse tüm paralarını kaybettiklerini açıklamıştı.

Terra (LUNA) Çöküşü

Terra’nın algoritmik stablecoini UST 1 dolarlık hedef fiyatından çok uzakta 0,10 dolar altında alıcı bulmaya devam ediyor. LUNA ise yaklaşık 7 trilyonu bulan arzı sebebiyle bol sıfırlı bir fiyattan alıcı bulmaya çalışıyor. Pantera, geçen hafta UST‘nin 1 dolar sabitliğini kaybettiğini gördükten sonra kalan %20’lik yatırımını da satmış. Krug, “Bunun 2/3’ünden ortalama 25,6 dolar fiyatla çıktık” dedi.

Veradittakit, UST çöküşü nedeniyle neredeyse tüm müşteri fonlarını kaybeden Terra tabanlı merkezi olmayan finans platformu Anchor’a yatırım yapmayı teşvik etmişti. DeFi Llama’dan alınan verilere göre, Anchor‘un kilitli toplam değeri (TVL), UST çöküşünden önce 16 milyar dolardan şimdi 150 milyon doların biraz üzerinde bulunuyor.

Nisan 2021’de bir Medium blog yazısında Veradittakit, “%20 APY (yıllık getiri yüzdesi). Anchor kadar yüksek getirisi olan sabit gelirli, düşük riskli bir finansal araç gerçekten inanılmaz” dedi.

Anchor, UST mevduat sahiplerine %20 APY teklif etti. UST krizi nedeniyle, Anchor’a katkıda bulunanlar kısa süre önce verim rezervlerini daha sürdürülebilir kılmak için APY’yi ortalama %4’e düşürmeyi önerdiler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar