Ayı Piyasası Ne Zaman Bitecek? 2011, 2015 ve 2018 Detaylı İnceleme!

Geçmiş ayı piyasalarını incelersek mevcut dönemi daha iyi anlayabiliriz. Bitcoin hangi yollardan geçti?
16:50
4 Aralık 2022
Okuma Süresi: 5 Dakika

Geçmişteki ayı piyasalarıyla ilgili neler biliyoruz? Geçmiş veriler bize devam eden ayı piyasası hakkında fikir verebilir. En büyük çöküşlerin yaşandığı 3 yılı detaylı inceleyelim ve geçmiş verilerin bugüne dair bize neler söylediğine bakalım. Hazırsanız geçmiş ayı piyasalarını bugünler karşılaştırmaya başlıyoruz.

Kripto Para Ayı Piyasası

Çoğu insan mevcut ayı piyasasının ne zaman başladığına dair farklı fikirlere sahip. Pek çok analist, meme coin’ler milyarlarca dolarlık piyasa değeri yapmaya başladıktan sonra işlerin hızla kötüye gideceğini anladı. Ancak diğerleri çok daha sonra, kriptonun küresel piyasa değeri Ocak 2022’de 2 trilyon doların altına düştüğünde net biçimde ayı piyasaların girdiğimizi düşünüyor. 2022 kesinlikle zor bir yıl oldu.

2 trilyon doların altına düşen kümülatif piyasalar birçok kötü olayın habercisi gibiydi. Bu oldu ardından Luna/Terra patlaması yaşandı ve kripto hakkında çok az şey bilenler bile basit bir gerçeği anladı; ayı piyasası başladı. FTX çöktüğünde ise herkes en azından yolu yarıladığımızı düşünmeye başladı. Peki geçmiş piyasaları nasıldı? 2017 yılından beri kriptoda olanlar tecrübeli, 2011 ve 2015 yıllarında kripto paralara giriş yapanlar ise çok daha fazla tecrübeye sahip. O halde bu tecrübeden yararlanalım.

Tarihin bize kripto para ayı piyasaları hakkında öğreteceği çok şey var. Bu, kriptonun ilk değer kaybı değil ve sonuncusu olması da pek olası değil. Tıpkı hisse senedi piyasalarında olduğu gibi kripto piyasalarında da olağanüstü büyüme ve kayıp dönemleri yaşanmaktadır.

2011 Kripto Çöküşü

İlk gerçek ayı sezonu Bitcoin’in yaklaşık 32 dolardan 0,01 dolara düştüğü günlerdeydi. Özünde, Bitcoin değerini neredeyse tamamen kaybetti. O zamanlar BTC henüz 2 yaşındaydı. Bir bütün olarak kripto para birimleri için çok daha az piyasa desteği vardı. Bu ayı piyasasıyla ilgili olağanüstü olan şey, Bitcoin’in yaklaşık üç ay içinde 1 dolardan 32 dolar değerine çıkmasıydı. Bu %3200’lük bir büyümeyi temsil ediyor.

Ve 0,01 dolara düşüş sadece birkaç gün içinde gerçekleşti. Çöküş büyük ölçüde, bir hack olayında yaklaşık 850.000 bitcoin kaybeden bir Japon borsasındaki güvenlik endişelerinden kaynaklanıyordu. Bu, Bitcoin için piyasa desteğini yok etti. Ancak çöküş çok uzun sürmedi ve Bitcoin 20 ay içinde tekrar 32 dolar seviyesine ulaştı.

O halde ilk notumuzu alalım.

  • 2011 piyasasına göre Bitcoin fiyatı 20 ay için dip bölgeden tekrar ATH bölgesine gidebilir. Peki dibi gördük mü?

2015 Ayı Piyasası

Bitcoin Şubat 2013’ten Kasım 2013’e kadar inanılmaz bir dönem geçirdi. Sadece birkaç ay içinde yaklaşık 32 dolardan 1.000 dolara çıktı. Bu olağanüstü bir büyümeydi ve bu döngü pek çok finans kuruluşunu ayağa kaldırdı. O yıllarda Çin Merkez Bankası kripto paraları hedef aldı. Geçtiğimiz yıl mayıs ayında Çin, kripto parayı yüz bininci kez yasaklıyor dediğimizde sayısız yasak açıklamasından bahsediyorduk.

Çin Merkez Bankası, yerel finans kurumlarının BTC işlemlerini gerçekleştirmesini yasakladı ve böylece BTC yatırımcıları yer altına çekildi. Bu ayı piyasası bir süre daha devam etti ve Bitcoin Ocak 2015’te 170 dolara kadar düştü. Ancak, Çinlilerin Bitcoin’e olan güvensizliği tek etken değildi. 2011’de ayı piyasasına neden olan aynı Japon borsası tekrar hacklendi ve bu da kripto meşruiyetini kaybettikçe uzun süreli bir ayı piyasasına yol açtı.

Bitcoin sonunda 1.000 dolar seviyesine 3 yıl sonra geri döndü.

  • Kripto paralarla ilgili meşruiyetini kaybetti duygusunun en yaygın olduğu dönemde bile toparlanma 3 yıl sürdü. O günlerde birçok yatırımcı Bitcoin’in gerçekten öldüğüne inanmıştı.

2018 Ayı Sezonu

Bir sonraki ayı piyasası Bitcoin’in yeni baş döndürücü zirvelere ulaşmasından kısa bir süre sonra geldi. Bitcoin 1.000 doları aştıktan sonra etkileyici bir şekilde yükselişine devam etti ve 20.000 dolara ulaştı. Diğer birkaç coin de tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. 2017’nin sonunda ETH, aynı yılın haziran ayında 330 dolar olan ATH seviyesini aşarak 700 dolarlı seviyelere yükseldi. Ancak bir sonraki ayı piyasası 2018’in başında vurdu ve ETH 155 dolara kadar düştü. Bitcoin de aynı dönemde 3.200 dolara ulaştı. Ancak 2019’un ortalarında piyasa yeniden büyümeye başladı. Piyasa ancak 2020’nin sonunda önceki en yüksek seviyelerine ulaşacak olsa da ara dönem kesin bir büyüme dönemiydi.

2018 kripto kışı olarak adlandırılan dönem, o zamana kadar yaşanan en yıkıcı kripto kriziydi. İlginç bir şekilde, bu kış aynı zamanda başka bir Japon kripto borsasının devasa bir saldırıya uğramasıyla başladı.  Facebook ve Google’ın ICO reklamlarını ve token satış reklamlarını yasaklamasıyla piyasa için işler daha da kötüye gitti. Küresel kripto düzenlemeleri piyasaya katkıda bulundu ve SEC, BTC değişim fonları için başvuruları reddetmeye başladı.

Tarih bize ayı piyasalarına yol açan iki şeyin güvenlikle ilgili endişeler ve hükümetler tarafından yapılan düzenlemeler olduğunu göstermiştir. Bu iki faktör birleştiğinde, kripto 2013 ve 2018’de uzun kışlar boyunca düşen fiyatlara sahip oldu.

2022 Ayı Piyasası

Ayı piyasalarının oluşumunda bir tür ritim bulmak cazip gelebilir. Ne de olsa 2013, 2018 ve şimdi 2022’deki ayı piyasaları arasında yaklaşık dört ila beş yıl var.  Bu iki ayı piyasasının her biri 20 aydan fazla sürmüştür. Bu da fiyatların en az yirmi ay boyunca düştüğü anlamına geliyor. Bu bize bu ayı piyasasının ne kadar sürebileceği hakkında çok fazla şey söylemese de fiyatların ne kadar düşebileceği hakkında bir şeyler söylüyor.

Şu anda içinde bulunduğumuz ayı piyasasıyla ilgili benzersiz olan şey, bunun güvenlik endişeleri veya düzenleyici belirsizlikten kaynaklanmamış olmasıdır. Her ne kadar bazı bilgisayar korsanları bu süreci uzatmış ve piyasada FUD yaymış olsa da fiyatlardaki mevcut düşüşün başka faktörlerle de ilgisi var. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Fed’in enflasyonla mücadele için faizleri agresif biçimde artırması ve daha birçok sebep.

Peki, bu ayı piyasası ne zaman sona erecek? Tarihten biliyoruz ki yirmi ay ya da belki daha uzun sürebilir. Ayrıca önceki tüm zamanların seviyelerine ulaşmanın beş yıl kadar sürebileceğini de biliyoruz. Bu ayı piyasasının geleneksel finans piyasalarındaki enflasyonla yüksek oranda ilişkili olduğunun farkındayız. Bu piyasalar geri dönerse ve federaller faiz oranlarını gevşetirse, kripto adımlarında bir bahar görmelidir. Bir sonraki boğa koşusunu tetikleyen şey bu olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar