Dikkat! Tecrübeli Analist Bitcoin’de Yeni Zirve İçin Tarih Verdi! İşte Gerçekçi Kanıt ve Kritik Rapor!

Bitcoin (BTC) yeniden 17.000 dolar seviyesine ulaşırken, yeni zirvenin ne zaman geleceğine dair faklı görüşler ortaya çıkıyor. 
16:30
4 Aralık 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin (BTC) yeniden 17.000 dolar seviyesine ulaşırken, yeni zirvenin ne zaman geleceğine dair faklı görüşler ortaya çıkıyor.

RSI, Dibe Vurdu: Ne Anlama Geliyor?

Güncel verilere göre, şimdiye kadar ilk kez, Bitcoin dört aylık göreceli güç endeksinde (RSI)  42 seviyesinin altında kalacak. Bu, sadece RSI’nin 42’nin altında kaldığı en uzun süre değil, aynı zamanda  Bitcoin’in RSI’sinin 39’un altındaki ilk aylık kapanışı olacak. Bitcoin’in RSI’sı muhtemelen daha önce hiç ulaşmadığı bir seviye olan 38 civarında olacak. Göreli güç endeksi finans piyasaların analizinde kullanılan bir teknik indikatördür. Aslen momentum göstergesi olan RSI, aşırı alım ya da satım sinyallerini yakalamak için kullanılır. RSI yatırımcıya “al” ya da “sat” verisi sunar. Peki, bu durum Bitcoin’de  ne anlama geliyor? Aslında, RSI değerleri her seferinde aylarca düşük bölgede kalabilir. Bir varlığın RSI’sini izlemenin avantajı, yatırımcıların daha geniş, tarihsel bir bağlamda mevcut koşullara dayalı olarak daha bilinçli kararlar verebilmesidir.

RSI değerleri 0 ila 100 arasındadır. RSI’nin geleneksel kullanımı, 70’in üzerindeki değerlerin bir varlığın aşırı satın alındığını ve dolayısıyla aşırı değerlendiğini gösterdiğini belirtir. Tersine, 30’un altındaki değerler genellikle varlıkların aşırı satıldığı ve dolayısıyla değerinin düşük olduğu zamanların ölçüsüdür. RSI tarihsel olarak hisse senetleri için kullanılmıştır, ancak Bitcoin gibi kripto para birimleri ile benzer bir amaca hizmet edebilir. Hisse senetleri gibi, Bitcoin‘in geçmişte benzer seviyelere ulaştığında nasıl davrandığını görebiliriz. Bitcoin, tarihi boyunca birkaç ayı piyasasından geçti. Bu dönemlerde, Bitcoin’in RSI’si aylarca 40’ların altındaki seviyelere düştü. 2015 ayı piyasasında RSI dokuz ay boyunca 40’larda kaldı. 2018 ve 2019’daki son ayı piyasası boyunca, Bitcoin devasa ralli yapmadan önce beş ay boyunca 45’in altında bir RSI’da işlem gördü. Şimdi benzer bir durumdayız, ancak bazı önemli farklılıklar var. Bitcoin’in RSI değeri son altı aydır 43’ün altında, bu yeni bir rekor. Tarihsel olarak, geçmişteki ayı piyasaları, aşağı yukarı aynı süre boyunca düşük değerli bir bölgedeydi, ancak hiçbir zaman bu kadar düşük olmamıştı.  Bitcoin için yaklaşık 38 ile yeni bir rekor düşük olacak. Önceki aylık rekor, 39’a ulaştığı Haziran 2022’de geldi.

Zirveye Yolculuk Ne Kadar Sürer?

Bazıları için bu, daha sağlıklı seviyeler yeniden elde edilene kadar Bitcoin’den uzak durmak için bir neden olarak anlaşılabilir. Bununla birlikte, RSI‘nin 40’lara ve hatta 30’lara ulaştığı bu geçmiş dönemlere bakıldığında, kritik bir model ortaya çıkıyor. Ortalama olarak, RSI dibe vurduktan sonra, RSI’nin 70’e dönmesi yaklaşık bir buçuk yıl sürer. RSI 70’e ulaştığında, Bitcoin’in ciddi bir boğa koşusu yapması için katalizör sağlar ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması yaklaşık 10 ay sürer. Uzmanlara göre, bunlar sadece ortalamalar ve bu sefer kesinlikle farklı olabilir. Geçmiş yıllardan farklı olarak Bitcoin’i etkileyen ek koşullar var.

Borsanın mücadele ettiği aynı nedenlerle, Bitcoin‘in enflasyon endişesine ve artan faiz oranlarına karşı dirençli olmadığı ortaya çıktı. Belki de Bitcoin için bu ayı piyasası diğerlerinden daha uzun sürebilir.  Ancak Bitcoin uzun vadede yeni zirvelere ulaşma eğiliminde. ABD merkezli yatırım şirketi The Motley Fool analistlerinden R.J. Fulton’a göre, Bitcoin bir sonraki yarılanma sırasında (Mayıs 2024) yaklaşık 70’lik bir RSI’ya ulaşacaktır. 70’lik bu kilit seviyeye ulaşıldığında, geçmiş veriler, 2025’in başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşılabileceğini gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar