reklamı kapat

Avrupa Devrimi: Borsalar Düzenleme Talep Ediyor

8 Mayıs 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Kripto para endüstrisinde gerekli düzenlemeler bir türlü rayına oturtulamadı. Bu sadece yatırımcıların değil dijital para borsalarınında en büyük problemi. Fakat Avrupalı borsalar artık bu konuda kafa yormak yerine düzenleyici kurumlardan gerekli adımların atılmasını talep etti.

Borsalar,  kripto para piyasalarını manipüle eden sahtekarlık, hırsızlık faaliyetleriyle mücadele etmekten bıkmış olacak ki artık finansal düzenleyiciler tarafından sektöre şeffaflık getirilmesini arzuluyorlar. Çünkü gerekli adımların atılması, sektörün belli bir olgunluğa ulaştığınında göstergesi olacak. Böylelikle yatırımcılarda da endüstrinin iyiden iyiye meşrulaştığı algısı ortaya çıkacak.

Dünya genelinde kripto para endüstrisini düzenlemeye çalışan çok az sayıda ülke bulunuyor. Coinbase, ABD’nin hatta dünyanın en büyük kripto para girişimlerinden biri konumunda. 20 milyon üyeye sahip olan platform sektörde daha etkin olabilmek adına Wall Street düzenleyicileriyle birlikte çalışıyor.

Japonya’daki durumda bundan pek farklı değil. Hükümet, Coincheck faciasından sonra piyasaya devlet eli değmesi gerektiğini düşünmeye başladı. Öyle ki kripto para endüstrisi denilince ilk akla gelen ülkelerden biri olan Japonya’da devlet lisansı olmadan borsa açmak artık mümkün değil.

Avrupa’daki durum ise bundan tamamen farklı. Yatırımcılar dijital çağa ayak uydurmak için düzenlemeler yapılmasını hayati derecede önemsiyor.  Avusturya merkezli kripto para borsası BitPanda CEO’su Eric Demuth konu hakkında şu açıklamaları kaydetti;

Düzenlemelere tâbi olmak bizi memnun edecektir. Böylelikle sektördeki konumumuzun farkına varabileceğiz.

Diğer bir yatırım şirketi eToro yetkilileri de Demuth ile aynı fikirde;

Düzenlemelerin sektöre çok keskin faydaları olacak. Hem yatırımcıları korumak hemde kripto para endüstrisinin uzun ömürlü olması açısından düzenleme adımlarının atılması çok önemli.

Gerekli adımların atılması konusunda borsa platformlarının yanında yatırımcılar da bir hayli istekli. Çünkü düzenlemelerdeki eksiklikler, kripto para platformlarının uluslararası alanda faaliyet göstermesini de engelliyor.

Kaynak: Cryptodaily.co.uk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.