X

Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi, Kripto Düzenlemelerine İlişkin İki Öneri Üzerinde Çalışıyor

AB Bakanlar Konseyi, kripto düzenlemelerine ilişkin iki öneri üzerinde çalışıyor.
00:15
26 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi, tüketicinin korunması ve siber tehditlerin azaltılması çerçevesinde kripto paraları düzenleme çalışması olan iki öneriyi kabul etti. Kripto para piyasası, 2.5 trilyon dolarlık değer ile tüm dünyanın odak noktası olmaya devam ediyor.

Avrupa Düzenleyicilerinin Kripto Çalışmaları

Kripto Varlıklardaki Piyasalara İlişkin Yönetmelik (MiCA) ve Dijital Operasyonel Esneklik Yasası (DORA), konseyin dijital finans paketinin bir parçasıdır. Bu paket aynı zamanda konseyin kripto varlık düzenlemesine ilişkin genel stratejisini ve dağıtılmış defter teknolojisi çalışmalarını kapsıyor.

Operasyonun amacı, standartların ulustan ulusa farklılık gösterdiği kopuk bir yaklaşımın oluşmasını önleyerek üye ülkelerde yatırım korumasıyla inovasyonu teşvik etmek adına AB’de kripto için yolun belli başlı taşlarını oturtmaktır. Paketteki öneri, kripto paraları içeren hizmetlerin henüz finansal hizmetlere ilişkin birlik mevzuatı kapsamında olmadığı kripto varlıkları da kapsıyor.

MiCA ve DORA Nedir, Neyi Kapsar?

MiCA, kripto para hizmetleri ile ilgili ihraç ve hizmetler için bir çerçeve oluşturur. Esas olarak firmaları herhangi bir prospektüsle sunulan teknik incelemeler aracılığıyla faaliyetlerinde şeffaf olmaya çağırır ve pazarlamanın adil ve reklam olarak açıkça tanımlanabilir olmasını zorunlu kılar.

Diğer kamu otoriteleri tarafından verilen herhangi bir merkez bankası dijital para birimi, NFT‘ler veya fiziksel varlık ve hizmetleri temsil eden token’lar gibi işlev gören varlıklar çerçeveden muaftır.Bununla birlikte önerinin teknolojinin kendisine değil, gerçek veya tüzel kişilere uygulanacağı açıktır.

DORA, bilgi ve iletişim teknolijisi risk yönetimi yönergelerini oluşturur. Siber riskleri önlemek adına bu sistemlerin test edilmesini zorunlu kılmanın yanı sıra, herhangi bir olay için tek tip bir raporlara çerçevesi oluşturur. Avrupa düzenleyicileri, bir firmanın bilgi veya iletişim teknolojisi için kullanılan üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları kullanımına daha yakından inceleme yetkisi tanır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar