X


Artık Türk Kripto Para Borsaları Suç Gelirlerinin Aklanması Konusunda Sorumlu

Türk kripto borsaları “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik”e dahil edildi.
07:25
1 Mayıs 2021

Son zamanlarda ülkemizde kripto para birimleri ile ilgili düzenlemeler ve atılan adımlar oldukça hız kazandı. Son birkaç haftadır gerek açıklamalar, gerek yönetmelikler olsun kripto para birimleri ile yakından ilgilenildiğini gösteriyor.

Artık Borsalar da Suç Konusunda Sorumlu

1 Mayıs tarihi ile “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” başlıklı resmi bir belge yayınlandı.

Bu belgeye göre artık kripto para birimi borsaları da suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanı konusunda sorumlu olacaklar. Dolayısıyla artık “kripto varlık hizmet sağlayıcılar” da bahsi geçen yönetmeliğe uymak zorundalar.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yapılan açıklamalarda kripto para borsalarına ek olarak tasarruf finansman şirketlerinin de artık suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanı konusunda sorumlu oldukları anlaşılıyor.

Türkiye ve Kripto Paralar

Türkiye, geçtiğimiz aylarda her ne kadar zaman zaman kripto para birimleri ile ilgilenildiği yönünde açıklamalar yapsa da özellikle son zamanlarda hem ilgi yoğunlaştı hem de resmi adımlar atılmaya başlandı.

ÖZellikle Thodex ve Vebitcoin olaylarından sonra ülkemizde kripto para birimleri ile ilgili atılan adımlara hız verildiği görülüyor. Bu iki olay öncesinde ise 16 Nisan’da “Ödemelerde Kripto Varlıklarının Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” başlıklı bir yönetmelik yayınlanmış ve Papara gibi ödeme kuruluşlarının kripto para borsaları ile çalışması engellenmiş oldu. Ayrıca buna ek olarak kripto para birimleri ile herhangi bir mal ya da hizmet ödemesi yapılması da aynı yönetmelik ile yasaklandı.

Yine de Türkiye’de artık kripto para birimleri ile ilgili adımların atılıyor olması oldukça önemli. Çünkü devlet artık kripto para birimlerini tanıdı ve bu konuda her gün yeni gelişmeler yaşanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar