X

SEC-Ripple Gerilimi: XRP Coin Mahkeme Sonucundan Nasıl Etkilendi?

SEC ve Ripple arasındaki dava süreci devam ediyor ve dün bir duruşma daha yapıldı. XRP fiyatı bu duruşmadan nasıl etkilendi?
09:00
1 Mayıs 2021

Hem Ripple tarafı hem ABD  Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafı dün görülen duruşmayı uzun zamandır bekliyordu. Bilindiği gibi SEC, Ripple’a Aralık ayında yasadışı menkul kıymet satmak iddiası ile dava açtı ve o zamandan bugüne gerilim sürüyor, bir süre daha sürecek gibi görünüyor.

SEC-Ripple Dava Sonucu

Bu davada SEC’in denizaşırı bilgi talepleri görüşüldü. SEC, Ripple’ın denizaşırı hesapları ve ortaklarına ulaşarak onlardan bilgi talep etmek istiyor. Ancak Ripple bu noktada mutabakat anlaşması (MoU) sürecini işlemesi gerektiğini ve SEC’in haksız rekabet sergilediğini ifade ediyor.

Sulh Yargıç Sarah Netburn ise her şeyi göz önünde bulundurduktan sonra önümüzdeki günlerde kararını açıklayacağını dile getirdi. Dolayısıyla dün görülen duruşmada dişe dokunur bir karar çıkmadı. Konuyla ilgili yeni gelişmelerin önümüzdeki günlerde gelmesi bekleniyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Peki, bu duruşmada herhangi bir karar çıkmaması XRP fiyatını nasıl etkiledi?

XRP Fiyatı

Bir önceki duruşmada ve hemen sonrasında Ripple lehine arka arkaya iki karar verilmişti ve bu da XRP fiyatının yukarı yönlü bir grafik çizmesini sağlamıştı. Bu kararlar sonrasında XRP 2018 yılından sonra ilk defa 1,9 dolarlık seviyeleri görmüştü.

Dava süreci ile birlikte XRP fiyatının yine bir artışa geçtiği görülüyor ancak herhangi bir karar çıkmamış olması daha sakin bir artış yaşanmasını sağladı. Bu noktada fiyat üzerinde IPO söylentilerinin de etkisi olduğunu belirtmek gerekiyor.

Ripple’ın önemli ortaklarından olan Japon finans devi SBI Group’un CEO’su Yoshitaka Kitao geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda, dava süreci son erdikten sonra Ripple’ın halka açılacağını dile getirdi. Kitao, Ripple kurucusu Chris Larsen’ın da bu yönde istekli olduğunu belirtti.

Bunlara ek olarak piyasada da Nisan ortasından sonra yukarı yönlü bir hareketin başlamış olması XRP fiyatını harekete geçirdi. Olumlu haberlerin etkisi ile birlikte eğer yukarı yönlü genel hava devam ederse XRP’de ilk hedefin 2 dolar olacağı düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
  • Fehim koç
    1 ay önce

    Xrp bu davadan sonra piyasa degeri 1 trilyon doları yakın zamanda geçeceğini düşünüyorum.

    7