reklamı kapat

Apple Kurucusu YouTube’a ve Google’a Dava Açıyor!

Apple kurucu ortağı, Youtube ve Google'a büyük bir dava açıyor.
09:16
23 Temmuz 2020

Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak, kendi ismini kullanarak Bitcoin dolandırıcılığına izin verdiği gerekçesi ile YouTube’a ve platformun ana şirketi Google’a dava açıyor.

YouTube’un Başı Dertte

Wozniak, Salı günü Bitcoin “giveaway” dolandırıcılıkların kendi isminin kullanılmasını önlemediği gerekçesiyle davacı olan 18 kişinin arasında yer alıyor. Wozniak, buna sebebiyet veren kişilerin cezai tazminat ve jüri önünde hesap verme ile yargılanmasını talep ediyor.

Yapılan açıklamalara göre, geçtiğimiz hafta yaşanan Twitter skandalında, sosyal paylaşım platformunun anında aksiyon alması ve ilgili hesapları hemen dondurması takdire şayan bir hareketti. Konuyla ilgili davada, bunun tam tersi bir şekilde YouTube’un benzer dolandırıcılık girişimlerinden aylardır çıkar sağladığı ifade ediliyor.

Bunların yanında Wozniak, kripto dolandırıcılıkları konusunda YouTube’a karşı eylemde bulunan ilk isim de değil. Bu yılın başlarında Ripple Labs CEO’su Brad Garlinghouse ile birlikte, şirkete parasal ve itibari zarara neden olan XRP dolandırıcılıkları ile ilgili YouTube’a dava açmıştı.

San Mateo ilçesinde Kaliforniya Eyaleti Yüksek Mahkemesi’ne sunulan yeni şikayete göre de YouTube’un “davacı Steve Wozniak ve diğer ünlü teknoloji girişimcilerinin fotoğraflarını ve videolarını yanlış bir şekilde kullanan dolandırıcılık videoları ve promosyonlarının düzenlenmesine” izin verdiği ifade ediliyor. Bununla birlikte dava dosyasında, Bill Gates, Elon Musk ve Michael Dell gibi diğer tanınmış girişimcilerin imajından da Bitcoin dolandırıcılığı için benzer amaçlar için yararlanıldığı belirtiliyor.

“YouTube Kar Elde Etti”

Dava dosyasında, video paylaşım platformunun, en çok zarar görmesi muhtemel kullanıcıları hedefleyen ücretli reklamlar sunarak bu dolandırıcılıklardan yararlandığı ve kar elde ettiği, böylece işleri bir adım ileri taşıdığı ifade ediliyor.

Wozniak, YouTube ve Google’ı kendi tanıtım hakkını ihlal etmek, adını ve kişiliğini kötüye kullanmak, dolandırıcılığa yardımcı olmak gibi suçlarlar suçluyor. Ayrıca YouTube’un bunu önlemediği için de suçlu olduğu belirtiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.