reklamı kapat

ABD’den Kripto Paralar Adına Büyük Adım!

ABD, uzun zaman sonra kripto para birimleri adına pozitif bir adım attı.
08:10
23 Temmuz 2020

22 Temmuz’da yapılan açıklamalara göre Office of the Comptroller of the Currency (OCC) federal olarak imtiyazlı bankalara kripto para birimi saklama hizmeti sunmaya hazırlanıyor.

Bankacılık ve Kriptolar

Bazı isimler ve kurumlar bu duruma şüphe ile yaklaşmış olsa da OCC konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “OCC, finansal piyasalar daha teknolojik hale geldikçe, bankalar ve diğer hizmet sağlayıcıların müşteriler adına geleneksel hizmetler sunmak için yeni teknolojilerden ve yenilikçi yollardan yararlanmaları için artan bir ihtiyaç olacağını kabulleniyor.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre OCC’nin bu görüşü, “ulusal bankalar ve her büyüklükteki federal tasarruf birlikleri için geçerli” gibi görünüyor. Office of the Comptroller of the Currency vekili Brian Brooks da bahsi geçen gelişimi ABD’deki bankacılığın modernleştirilmesinin bir parçası olarak gördüğünü dile getirdi ve “Fiziksel kasalardan dijital kasalara kadar, bankaların bugün müşterilerinin finansal hizmet ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlamalıyız.” ifadelerini kullandı.

Bunun yanı sıra OCC yaptığı açıklamalarda, kripto paraların saklanmasında kullanılacak yöntemde herhangi bir fiziksel araca ihtiyaç olmayacağının ve kripto para cüzdanlarının anahtarlarına erişimin yeterli olacağını dile getirdi. OCC konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

Ulusal bankalar, dijital sertifikalarla bağlantılı olarak kullanılan kripto para anahtarlarını saklayabilmeli, çünkü bir anahtar saklama (custody) hizmeti fiziksel güvenlik için işlevsel bir eşdeğerdir.

OCC’nin Pozitif Hamleleri

Coinbase’in yasal ekibinden gelen Brian Brook’un OCC’nin vekil denetçi rolünde platformda yer alması ile kripto paraları ABD’deki kullanım durumunun artmasının hızlandığını ifade edebiliriz.

Aslında Brooks Haziran ayı başında yaptığı açıklamalar ile kripto para custody hizmetine duyduğu ilgiden bahsetmiş ve bu adımın sinyallerini vermişti. Bununla birlikte bu durumun, kripto para birimleri ile ilgili işlemler yapmak isteyen uluslararası bankaların varlığının git gide arttığını gösteriyor.

Bunların yanı sıra geçtiğimiz aylarda Amerikalıların koronavirüs sonrası dağıtılan yardım paraları ile Bitcoin aldığı iddia edilmişti. Bu durum borsalardaki mevduat girişleri ile doğrulansa da daha sonra reddedilmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.