reklamı kapat

Analistler Ethereum’da Büyük Düşüş Bekliyor

250 doların biraz üzerinde reddedilme ile karşılaşan ETH’da düşüşün devam edeceği düşünülüyor.
17:39
14 Haziran 2020

Bu hafta hem Bitcoin hem Ethereum önemli seviyelerde keskin reddedilmelerle karşılaştı. Bitcoin (BTC) 10.000 dolar seviyesinde red görürken Ethereum (ETH) da 250 doların biraz üzerinde sert bir reddedilme ile düşüş yaşadı. Piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para biriminin düşüşü Bitcoin kadar sert olmasa da boğaların güçlü kalmaması durumunda ETH’nin daha büyük düşüşler yaşayabileceği ifade ediliyor.

Ethereum Fiyatı

Analistlere göre Ethereum’un 250 dolar seviyesinin üzerinde belirleyici bir destek oluşturamaması ETH için adeta bir intihar olabilir. Popüler analistlerden “Cactus” 13 Haziran’da  paylaştığı bir grafik ile 250 dolar sınırında karşılaşılacak iki reddedilme ile bir düşüş trendinin başlama olasılığının olduğu ifade etti. Analiste göre eğer bir geri çekilme yaşanırsa ETH fiyatı bir artışa geçmeden önce 200 dolara kadar düşebilir.

Öte yandan analistlerin önümüzdeki haftalarda ETH’da bir geri çekilme beklemelerinin başla nedenleri de var.

Örneğin Şubat ayında yaptığı açıklama ile düşüşü doğru bir şekilde tahmin eden bir analist, yakın zamanda ETH’un çok önemli bir çapraz seviyenin altına düşmek üzere olduğunu belirtti. Bu olursa fiyat yukarıda belirtildiği gibi 200 dolar seviyesine çekilebilir. Ayrıca yapılan açıklamalara göre teknik göstergeler on-chain göstergelerle de destekleniyor.

Bunların yanında Blockchain analitik firması Glassnode geçtiğimi günlerde yaptığı açıklamalarda, Ethereum piyasa arzının %80’inin şu anda karda olduğunu ortaya çıkardı. Bu ölçek, ETH’nin elde ettiği adreslerin fiyatının belirlenmesi ve ardından mevcut piyasa fiyatının altında elde edilen toplam kripto para sayısının hesaplanmasıyla elde ediliyor. Glassnode yayınladığı verilerde toplam Ethereum arzının bu yıl içerisinde üçüncü kez böyle bir kar seviyesine çıktığını ifade etti.

Bitcoin Zayıflık İşaretleri

Analistler bunların yanında Bitcoin’de yaşanacak bir düşüşün de ETH fiyatını aşağıya çekeceğine inanıyor ve BTC’de düşüş beklediklerini ifade ediyor. Özellikle bu hafta yaşanan düşüşler Bitcoin’de düşüş bekleyen analistlerin sayısı da artıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.