reklamı kapat

Bir Dolandırıcılık Girişimi Konusunda Topluluk İkiye Bölündü

Podcast sunucusu Eric Savics’in uğradığı dolandırıcılık konusunda topluluk ikiye bölündü.
15:28
14 Haziran 2020

Binance’in CEO’su Changpeng Zhao ve İngiltere merkezli CoinCorner borsasının CEO’su Danny Scott, Bitcoin kimlik avı (phishing) dolandırıcılığına maruz kalan podcast sunucusu Eric Savics’i dolandıran kişilerin adreslerini kara listeye alacaklarına söz verdi.

Dolandırıcılar 13 BTC Çaldı

Eric Savics’in Bitcoin dolandırıcılığı ile ilgili paylaştığı Twitter gönderisi, Reddit ve Twitter’da hızla yayılıyor. Yapılan açıklamalara göre 10 Haziran’da Savics, sonradan sahte olduğu kanıtlanan Chrome tarayıcısından Crypto KeepKey uzantısını indirerek donanım cüzdanını yükseltmeye karar verdi. Uzantı, yedek oluşturmak için cüzdan çekirdeğinin gönderilmesini gerektiriyordu.

Ancak bunun sonucunda Savics’in 13 Bitcoin’i çalındı ve kendi adresinden farklı bir adrese fonlar çekildi. Bu dolandırıcılık girişimini Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımla anlatan Savisc deyim yerindeyse yalvardığı bir videoyu da gönderisine ekledi ve en azından çalınan BTC’lerin bir kısmının gönderilmesini istedi. Savics’in açıklamalarına göre podcast sunucusu 7 yıldır bir daire almak için yatırım yapıyordu.

Açıklamaların sonunda Savics, paraların çalındığı cüzdan adresini paylaştı.

Zhao’nun Yanıtı

Savics açıklamalarında ShapeShift CEO’su Erik Voorhees‘i etiketledi ve ondan fonları takip etmesine yardımcı olmasını istedi. Bunun üzerine olaya dahil olan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao ve İngiltere merkezli CoinCorner borsasının CEO’su Danny Scott dolandırıcıların adreslerini kara listeye alacağına söz verdi.

Ancak kripto para topluluğu bu dolandırıcılık konusunda ikiye bölündü. Bazıları Savics’in yalnızca kendisine BTC gönderilmesi için böyle bir hikaye uydurduğunu iddia ederken bazıları Savics’e bir miktar BTC göndermek istediğini dile getirdi.

Bununla birlikte Vancouver, Kanada’da yaşayan ve Van Urban Timber’in kurucusu ve CEO’su olan Savics dolandırıcılığa uğradığıyla ilgili çeşitli kanıtlar sundu. Dolayısıyla dolandırıcılığın gerçek olduğuna inanan insanlar ona BTC göndermeye başladı bile.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.