reklamı kapat

Madencilik Çiftliği Yandı, Hashrate Yükseldi!

Yapılan açıklamalara göre hashrate’deki düzelme, Çin’deki madencilik çiftliği yangını ile bağlantılı olabilir.
08:04
15 Haziran 2020

Bitcoin blok ödülü yarılanmasının ardından ağın hashrate’inde de büyük oranda bir düşüş görüldü. Blok ödül yarılanması ile birlikte madencilerin karlılığı %50 oranında azaldı ve bu da madencilerin %30’unun ya işlemleri yavaşlatmasına ya da tamamen faaliyetlerini sonlandırmasına sebeb oldu. Dolayısıyla işlem ücretlerinde de gözle görülür artışlar yaşandı.

Ancak Blockchain veri firması Coin Metrics’in 14 Haziran’da paylaştığı verilere göre o dönemden bu yana hashrate’in arttığı görülüyor. Firmanın açıklamalarında, hashrate’in yarılanma öncesindeki seviyeler döndüğü ifade ediliyor.

Bununla birlikte hashrate’in eski haline gelmesinin kendi kendine bir iyileşme değil de Çin’de yanan büyük bir madencilik çiftliğinden kaynaklanmış olabileceği ifade ediliyor

Çin’deki Yangın

Çin’in kripto para haberlerini yakından takip eden BlockBeats’e göre, binlerce makinesi olan Çinli bir Bitcoin madencilik çiftliği Cuma gecesi çok büyük bir yangınla yok oldu. Yapılan açıklamalarda yangının Yunnan kentindeki büyük bir madencilik çiftliğinde meydana geldiği ve polisin konuyla ilgili soruşturma başlattığı ifade ediliyor.

Bunların yanı sıra bir Weibo kullanıcısı da böyle bir yangının olduğunu çeşitli videolar ile dile getirdi.

Hashrate’in İyileşmesi

Bitcoin madencilik çiftliğinin kül olması her en kadar talihsiz bir olay olsa da yapılan açıklamalar hashrate’in bu yangın sayesinde artmış olabileceği yönünde şekilleniyor. Öte yandan CoinWarz ve BlockChair’in güncellenen verilerine göre Bitcoin’in hashrate’i henüz düzeltilmedi. Bitcoin’in madencilik zorluğu yaklaşık %15 daha yüksek bir ayarlama görmek üzere. Analistlere göre bu iki eğilimin BTC fiyatını yükseltme ihtimali bulunuyor.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda, Bitcoin hashrate’indeki iyileşme sayesinde ekosistemde korkulanın olmadığı ve madencilerin faaliyetlerine önemli ölçüde devam ettiğinin kanıtladığının altı çizildi. Bunun da Bitcoin’de bir artış göstergesi olabileceği ifade ediliyor.

Bunların yanında analistlere göre nispeten güçlü hashrate ve madencilik zorluğu, Bitcoin boğalarının geri döndüğünü gösteren birçok on-chain işaretten sadece ikisi olarak karşımıza çıkıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.