reklamı kapat

BTC Fiyat Beklentisi: Kısa Vadede Ayılar, Uzun Vadede Boğalar

Analistlere göre Bitcoin’de kısa vadede ayılar uzun vadede boğalar hakim olacak.
09:17
15 Haziran 2020

Bitcoin (BTC) fiyatı bu sabah saatlerinde yaşadığı bir düşüşle 9.100 dolara kadar yeniden geriledi. Her ne kadar fiyat kısmen toparlanma göstermiş olsa da analistler çok daha büyük düşüşlerin yaşanacağına inanıyor.

Düzeltme ve Ayı Piyasası

Twitter’ın popüler analistlerinden “Cold Blooded Shiller”ın açıklamalarına göre, eğer Bitcoin bu seviyeden geri dönmeyi başaramazsa Bitcoin fiyatında oluşan düşüş eğilimi devam edecek. Analistin paylaştığı grafikte grafiğin altındaki momentum göstergesi ile Bitcoin’in üstündeki fiyat arasında oluşan sapma referans gösteriliyor ve bunun bir düşüş işaret olduğu ifade ediliyor.

Bunların yanında düşüş hissiyatının piyasadaki farklı verilerle de desteklendiği belirtiliyor. Örneğin; BTC’nin fiyatı yakın zamanda 50 dönemlik 12 saatlik üstel hareketli ortalamanın altına düştü. Bu teknik seviye 2020’nin başından bu yana Bitcoin için Nisan ve Mayıs aylarındaki rallilerde destek görevi gören ve bu yılın başlarında yüksek seviyelerin görülmesini sağlayan bir gösterge olduğu için oldukça önemli olarak nitelendiriliyor.

Öte yandan Bitcoin 3.700 dolara düşmeden önce de bahsi geçen teknik göstergede benzer bir düşüş yaşanmıştı. Dolayısıyla lider kripto para biriminde bir düzeltmenin yaşanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Uzun Vade ve Boğalar

Piyasada son zamanlarda düşüş ile ilgili çok fazla teknik gösterge oluşmuş olsa da özellikle blok ödülü yarılanması sonrası analistlere göre hem teknik hem temel göstergeler BTC için hala uzun vadede boğa sinyali veriyor. Örneğin; Pantera Capital CEO’su Dan Morehead geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda, devam eden salgın ve ekonomik kriz ortamında hükümetlerin vatandaşları ve şirketleri ayakta tutmak için attığı adımlar Bitcoin’de artış yaşanmasına sebep olacak.

Öte yandan Morehead’e göre, artan sosyal huzursuzluklar ve jeopolitik kavgalar da Bitcoin’in “güvenli liman” olarak kendini göstermesini sağlayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.