reklamı kapat

Bitcoin Dünyanın Rezerv Para Birimi Olabilir Mi?

BTC’nin dünyanın rezerv para birimi olma potansiyeli olduğunu düşünen isim sayısı günden güne artıyor.
10:37
15 Haziran 2020

Bitcoin (BTC) son yıllarda birçok aksilikle karşılaştı. Örneğin, BTC işlemleri Çin hükümeti tarafından yasaklanırken Goldman Sachs ve diğer kurumlardan yöneticiler kripto para birimine karşı oldukça sert tavır sergiledi. Ancak buna rağmen hala Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin benimsenmesini arttıran gizemli bir hava var. Bununla birlikte tüm olumsuzluklara rağmen gelecekte Bitcoin’in dünyanın rezerv para birimi olma şansına sahip olduğunu düşünen isimler de var.

Bitcoin Rezerv Para Birimi

E-ticaret şirketi BuildDirect’in CEO’su ve finans yazarı Jeff Booth’tan Keizer Report’ta Max Keiser’a yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in “dünya rezerv para birimi için muhtemel bir aday” olduğunu düşündüğünü dile getirdi ve “Her şeyden önce, Bitcoin’i dünya rezerv para birimi için muhtemel, çok muhtemel bir aday olarak görüyorum. Dolayısıyla ağ etkisi üzerinde çalıştığı için zaman içinde kazanma şansının çok iyi olduğunu görüyorum.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Booth, Bitcoin’in dünya rezerv para birimi olma potansiyelinin olduğunu düşünen ilk isim değil. Tanınmış bir finansal analist ve yazar olan Preston Pysh de geleneksel para sisteminin “kırılmaya” hazır olduğunu ifade ediyor. Pysh, eski paraya olan inancın giderek kaybolduğunu ve bunun da yeni varlık arayışına yol açacağını dile getiriyor. Dünyanın farklı bir para birimine doğal geçiş sürecinde tam bir sosyal huzursuzluk yaşayacağını da ekleyen ünlü isim, bu para biriminin Bitcoin olabileceğini ifade ediyor.

Bitcoin Fiyatı

Bunların yanında Bitcoin’in rezerv para birimi olması halinde, BTC fiyatının hangi noktaya ulaşabileceği de önemli bir merak konusunu oluşturuyor. Ancak bu sorunun cevabının çok fazla etken olduğu için karışık olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Çok sayıda makroekonomik ve jeopolitik faktörün olması bu soruya net bir cevap verilmesini zorlaştırıyor.

Yine de Raoul Pal, Bitcoin‘in önümüzdeki piyasa döngülerinde 10 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmasının mümkün olduğunu düşünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.