X


“Akıllı Sözleşmeler Geleneksel Sistemden Daha Faydalı”

Gayrimenkul sektöründe kripto paraların ve akıllı sözleşmelerin kullanıldığı bir nevi deney yapıldı.
15:00
4 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’na kayıtlı bir şirket, gayrimenkul işlemleri için kripto para ödeme platformu oluşturdu. Firma hazırladığı platformu akıllı sözleşmeler ve Bitcoin kullanarak test etti. Test sonucunda bu ödeme yönteminin geleneksel yöntemlerden çok daha faydalı olduğu ortaya çıktı.

Japon gayrimenkul şirketi Ruden Holdings geçtiğimiz günlerde, yeni oluşturduğu “kripto para gayrimenkul ödeme platformunu” kullanarak yaptığı bir denemenin sonuçlarını paylaştı.

Şirket, Bitcoin ve akıllı sözleşmeleri içeren araştırmanın, Blockchain Global Limited (BGL) ile işbirliği içinde yürütüldüğünü açıkladı. Nisan ayında, “dijital kayıt veri sorgulama sistemini” geliştirmek amacıyla kurulan ortaklığı Ruden şu şekilde açıkladı:

Gayrimenkul satışında kullanılan Bitcoin ödeme sistemi için Bitflyer’ın web servisi ve API fonksiyonları kullanıldı. Sözleşmedeki zaman damgası gibi sistemin bazı bölümlerinde NEM test ağından da faydalanıldı.

Ruden’in açıklamasında bahsettiği Bitflyer, Japonya’nın en büyük kripto para borsası… Ancak döviz kuru sebebiyle ülkedeki mali düzenleyicilerin aldığı iş geliştirme kararının ardından yeni kullanıcı kayıtlarını durdurmuştu.

Araştırma

Ruden Holdings’in yaptığı araştırma, mülkünü satmak isteyen bir satıcı ve bir mülk almak isteyen alıcının buluştuğu bir listeyle başladı. Alıcı, mülkü satın almak için mülkün sahibine bir teklifte bulundu. Fiyatta anlaşıldıktan sonra alıcı kripto parayı (Bitcoin) Ruden şirketinin hesabına gönderdi. Yapılan işlemi şirket şöyle açıklıyor:

Ruden yani sistem kripto para biriminin havalesini teyit eder etmez sözleşmeyi ve kripto para birimini Japon yenine çeviririz. Ayrıca noter onaylı bir satın alma sözleşmesini de alıcı ve satıcı ile anında paylaşırız.

Bunun yanında mülkiyet tescil başvurusu gibi gerekli diğer belge talepleri de dahil olmak üzere tüm formlar mülkün satışının aksamaması için otomatik olarak şirket tarafından gönderiliyor.

Gelenekse sisteme kıyasla birçok faydası var

Ruden, bir nevi deneyini yaptıkları bu sistemin geleneksel sistemden çok daha faydalı olduğunu ifade ediyor.

Şirket, “Akıllı sözleşmeler ve kripto paralar kullanılarak ödeme süreci de dahil olmak üzere gerçekleştirilen her adımın alıcı ve satıcı için zaman açısından çok kısaltılabileceğini gördük…” açıklamasını yapıyor.

Öte yandan Ruden, akıllı sözleşmelerin kullanımının manuel işlemleri ortadan kaldırdığını ve dolayısıyla süreci çok kısalttığını da sözlerine ekliyor. Ayrıca bu sistemle ödeme yapıldıktan sonra mülkün satışından vazgeçilmesi gibi bir problem yaşama olasılığı da neredeyse ortadan kalkıyor.

Ruden’e göre bu sistemle sadece operasyonların verimliliği artmıyor aynı zamanda öngörülemeyen durumların da önüne geçilebiliyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar