X


Bitcoin’i Yasaklayan Çin Blockchain Teknolojisi Konusunda Dünyaya Kafa Tutuyor

Bitcoin'in piyasaya sürüldüğü 9 yıllık süreçte Bitcoin'i defalarca yasaklayarak kripto para piyasasını manipüle eden Çin, konu Blockchain olunca dünyaya meydan okuyor.
14:00
4 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin her ne kadar kripto paralara ve ICO’lara yönelik kabaca bir tavır takınsa da Çin’in kripto paraların arkasındaki Blockchain teknolojisini en erken benimseyen ülkelerden biri olacağı net bir şekilde görülüyor.

Thomson Reuters’ın Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nden (WIPO) topladığı verilere göre 2017 yılında yapılan 406 patent başvurusunun %56’lık kısmı Çin’den geldi. 225 patentle Çin birinciliği elinde bulunduruyor. ABD 91 patentle ikinci sırada yer alırken Avustralya 11 patentle üçüncü sırada.

The Nikkei Asian Review’in raporuna göre perakende devi Alibaba; Tencent ve Baidu gibi diğer Çinli teknoloji devleriyle birlikte bu alanda en çok patent başvurusunda bulunan şirketlerin %43’lük kısmını oluşturuyor. ABD halihazırda tescillenmiş Blockchain patentleri konusunda listede başı çekse de Çin’in aradaki farkı hızla kapatacağı öngörülüyor.

Çin kripto paralara ve ICO’lara yönelik yasaklayıcı tutumunu sürdürüyor. Buna rağmen Çinli yetkililer Blockchain teknolojisine tamamen farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Blockchain’i “küresel ekonomiyi büyük ölçüde yeniden şekillendiren” teknolojilerden biri olarak tanımladı.

The Nikkei Asian Review’e konuşan fikri mülkiyet uzmanı John Eastwood Çin’in Blockchain teknolojisi konusunda olabildiğince çok patent toplama telaşında olduğunu açıkladı:

Blockchain teknolojisinin Çinli şirketlerin patent başvuruları arasında önemli bir yer tutması onlar için oldukça faydalı olacak. Çünkü Blockchain teknolojisiyle ilgili patentler, şirketlerin yatırımcı çekmesine büyük ölçüde katkı sağlayacak.

Blockchain teknolojisiyle ilgili en çok patenti Çinli milyarder Jack Ma’nın kurucusu olduğu Alibaba elinde bulunduruyor. Alibaba’nın bu alanda 90 patenti bulunurken ikinci sırada 89 patentle IBM, üçüncü sırada ise 80 patentle Mastercard bulunuyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar