reklamı kapat

ABD’nin Eski Başkan Adayının İsmi Dolandırıcılığa Karıştı

Dolandırıcılar bu sefer de Michael Bloomberg’in adını kullanarak insanları dolandırmaya çalıştı. 
10:00
16 Mayıs 2020

Ortaya çıkan son bilgilere göre dolandırıcılar, eski başkan adayı Michael Bloomberg’in ücretsiz Bitcoin (BTC) verdiğini iddia ederek YouTube’da Bloomberg’in konuşmalarını yayınladı.

Dolandırıcılık Girişimi

14 Mayıs’ta yaklaşık 60.000 kişi bahsi geçen videoları izledi ve izleyicilerden videonun Bitcoin adresine 0.1 BTC ile 250 BTC arasında Bitcoin göndermeleri istendi. Dolandırıcıların açıklamasına göre bu para ikiye katlanacak ve parayı gönderen kişi daha fazla BTC sahibi olacak. Ayrıca dolandırıcılık amacıyla açılan kanal, Michael Bloomberg’in bu mekanizma yoluyla kripto benimsemesini kolaylaştırmayı hedeflediğini iddia etti. İlgili tüm videolar ise olayın fark edilmesiyle derhal YouTube tarafından kaldırıldı.

Öte yandan hacker’ların verdiği Bitcoin adresine 14 Mayıs ve 15 Mayıs arasında altı transfer yapıldı. Yapılan açıklamalara göre işlemlerin toplamı 0.92355084 BTC veya yaklaşık 8.800 dolardı. Ancak bu fonların kurbanlardan gelip gelmediği ya da dolandırıcıların adresi daha gerçekçi göstermek için kendilerinin para gönderip göndermediği henüz bir netliğe kavuşmadı. Ama bu adresten herhangi bir farklı adrese Bitcoin gönderilmediğini ifade edebiliriz.

Bitcoin’leri Kim Gönderdi?

Cointelegraph’ın haberine göre Chainalysis konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in büyük olasılıkla kurbanlar tarafından gönderildiğini ifade etti ve şunları ekledi:

Yakından inceledik ve diğer mevduat adreslerinin çoğunun borsa kaynaklı olduğu anlaşılıyor. Bu yüzden bu fonların kurbanlar tarafından gönderildiğini düşünüyoruz.

Öte yandan ünlülerin isimlerinin bu tip olaylara karıştığını zaman zaman görüyoruz. SpaceX CEO’su Elon Musk, Avustralyalı aktör Chris Hemsworth ve Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin de geçtiğimiz zamanlarda bu tarz dolandırıcılık faaliyetlerinden nasiplerini almıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.