reklamı kapat

ABD’de Blockchain’li Uzaktan Oy Verme Dönemi Başlıyor

Birçok alanda büyük bir potansiyele sahip olan Blockchain teknolojisi, West Virginia eyaletindeki seçimlerde kullanılacak.
30 Eylül 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Cep telefonunuzu kullanarak oy verme fikri size çok mu fütüristik geliyor? Yurt dışında yaşayan West Virginia vatandaşları için öyle değil. Evlerinden ne kadar uzakta olursa olsun eyalet vatandaşları seçme haklarını telefonları üzerinden kullanabilecek. Proje dahilinde Voatz isimli Blockchain tabanlı bir uygulama kullanılacak.

Yetkililer özellikle askeriyede çalışan kadın ve erkeklerin uygulamayı kullanarak uzaktan oy kullanacak olmasına önem veriyor. Geliştirilen pilot program iki idari bölgede mayıs ayından beri deneniyor. O zamandan beri yapılan dört denetimin ardından artık 24 idari bölge için deniz aşırı oy kullanılabilecek. Bununla birlikte vatandaşlar için geleneksel bir yöntem olan oy pusulasıyla oy kullanma opsiyonu da geçerli olacak.

Bu yenilikçi girişim Tusk Montgomery Philanthropies (hayırseverlik kurumu) ve West Virginia Eyaleti tarafından fonlanıyor. Tusk Montgomery Philanthropies kurucusu Bradley Tusk yeni uygulamayla birlikte artık daha çok insanın oy kullanacağını düşünüyor. Yerel haber organı Metro News’e röportaj veren Tusk şöyle konuştu:

Şahsi olarak bir gün herkesin cep telefonu üzerinden güvenilir bir şekilde oy kullanacağı bir dünya görmek isterim.


Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların altyapısını oluşturan Blockchain teknolojisiyle güçlü bir şifreleme yapılıyor ve işlemlerin kaydı sabit bir şekilde tutuluyor. Defter çok sayıda bilgisayarda var olduğu için geriye dönük değiştirme yapmak neredeyse imkansız hale geliyor.

Umuyoruz ki bu tür gelişmelerin sayısı artar ve Blockchain dünyada daha çok kullanım alanına erişir.

Kaynak: blockchainflashnews.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.