reklamı kapat

Crowd Machine’dan 14 Milyon Dolarlık Kripto Para Çalan Hacker’lar Oklahoma’da Yakalandı

14 milyon dolar değerinde kripto para çalan dolandırıcılar bu kez yakayı ele verdi.
14:00
30 Eylül 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Yerel medya organlarına göre Oklahoma polisi Kaliforniya merkezli bir kripto para şirketinden milyonlarca dolar çaldığı iddia edilen iki şüpheliyi gözaltına aldı.

23 yaşındaki Fletcher Robert Childers ile 21 yaşındaki Joseph Harris, kimlik hırsızlığı şüphesiyle gözaltına alındı. Her iki şüpheli eğer suçlu bulunursa Oklahoma eyaletinin yasalarına göre 35 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Kaliforniya’da kurulan Crowd Machine, merkezsiz bilişim teknolojileri konusunda hizmet veriyor. Crowd Machine, 14 milyon dolarlık soygununa karıştıkları gerekçesiyle Childers ile Harris’e dava açtı. Dava dosyasında şüphelilerin mağdurun kimlik bilgilerini ve telefon numarasını çalmak için sim kartını kopyaladığı iddia edildi. Childers ve Harris böylece şirket cüzdanına erişim sağlayarak 14 milyon dolar değerindeki CMCT tokenları ele geçirdi.

Polis 14 milyon dolarlık token’ın çalınmasının ardından başlattığı soruşturmada soygunda kullanılan telefonu takibe aldı. Soruşturma kapsamında elde edilen verilere göre soygunda kullanılan telefon iki beyaz erkek tarafından Wallmart’tan satın alınmıştı. Polis bu iki şüphelinin Childers ile Harris olduğunu tespit etti. Wallmart’a geldikleri arabanın da Childers’ın adına kayıtlı çıktı. Childers ve Harris kaldıkları otele kadar takip edildi ve gözaltına alındı.

Crowd Machine kısa bir süre önce ICO ön satışını sonlandırmıştı. Şirket, CoinMarketCap verilerine göre şu ana kadar 2 milyar token’ın sadece 470 milyon tanesini piyasa sürmüştü. Ayrıca Childers ve Harris’in saldırının ardından ele geçirdikleri tokenları ABD dışındaki bir borsada satmaya çalıştıkları ortaya çıktı. Ancak Crowd Machine hızlı davranarak CMCT token’ların listelendiği tüm borsalardaki alım satım işlemlerini durdurdu.  Haberimizin hazırlandığı sırada Harris’in tutukluluk durumu ise henüz netlik kazanmamıştı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.