X

ABD Para Birimi Denetleme Ofisinin Başına Kripto Karşıtı İsim Gelebilir!

Elde edilen son bilgilere göre Amerika Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC) direktörü olarak Saule Omarova aday gösterilecek. 
12:30
23 Eylül 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bloomberg’e göre, Başkan Joe Biden’ın kripto karşıtı eleştirmen Saule Omarova‘yı ABD Para Denetleme Ajansı yani Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC) direktörü olarak aday göstereceği söyleniyor. Omarova geçmişte dijital para birimlerinin ekonomi üzerinde tehdit oluşturduğunu ve kamu güvenliği pahasına özel işletmeler tarafından kolayca kötüye kullanılabileceğini savunmuştu.

Kripto Karşıtı Yönetici

OCC, JP Morgan Chase & Co., Bank of America Corp. ve Citigroup Inc. dahil olmak üzere ülkenin en büyük finans kurumlarını inceleyen bir otorite. Dolayısıyla Omarova’nın Wall Street’in düzenleyici alanına girmesiyle, yukarıda bahsedilen büyük isimler daha sıkı gözetim ve daha katı kurallarla karşı karşıya kalabilir.

Öte yandan Omarova, hızlı büyüyen kripto para birimlerine karşı çıkmış ve merkezi olmayan alanın “esas olarak sahip olduğumuz işlevsiz finansal sisteme fayda sağladığını” savunmuştu. Omarova, kripto para birimlerinin potansiyel olarak ekonomiyi istikrarsızlaştırabileceğini de iddia etti.

Amerika ve Kripto Para Baskısı

ABD hükümeti, hükümetin içindeki devasa kripto topluluğunu göz ardı ederek hızla kripto para karşıtı bir yola doğru ilerliyor gibi görünüyor. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, geçtiğimiz günlerde Washington Post ile yaptığı bir röportajda, dijital para birimlerinin Poker Fişleri gibi davrandığını savunarak stablecoin’leri eleştirmişti.

Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı, hack sorununu çözmek için kripto fidye yazılımı saldırılarına karşı yaptırımlar da açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar