X

ABD Kongre Üyesinden Yeni Kripto Yasa Önerisi

28 Temmuz'da açıklanan yasa tasarısı, Dijital Varlık Piyasası Yapısı ve Yatırımcı Koruma Yasası olarak adlandırılıyor ve tüketicileri korumayı ve yeniliği teşvik etmeyi amaçlıyor.
13:51
30 Temmuz 2021

Virginia eyaletinden bir ABD Kongre üyesi olan Rep. Don Beyer, kripto para piyasasını düzenlemeyi amaçlayan yeni bir yasa önerisi sundu. 28 Temmuz’da açıklanan yasa tasarısı, Dijital Varlık Piyasası Yapısı ve Yatırımcı Koruma Yasası olarak adlandırılıyor ve tüketicileri korumayı ve yeniliği teşvik etmeyi amaçlıyor.

Amaç İnovasyonu ve Düzenlemeyi Vurgulamak

Beyer, hem piyasanın hem de yatırımcılarının genel sağlığı için düzenleyici bir çerçevenin gerekli olduğunu vurgulamasına rağmen, kripto piyasası için övgüden başka bir şey söylemedi. Bitcoin ve Ethereum gibi varlıkların “kalmak için burada” olduğunu söyledikten sonra piyasanın sorunlarını sıralıyor ve ABD yasalarının yetişmesi için çağrıda bulunuyor,

Dijital varlık sahipleri yıllardır yaygın dolandırıcılık, hırsızlık ve piyasa manipülasyonuna maruz kaldılar, ancak Kongre şimdiye kadar endüstri uzmanlarının ve federal düzenleyicilerin kapsamlı bir yasal çerçeve oluşturma çağrılarını görmezden geldi. Yasalarımız çağın gerisinde ve benim önerim, dijital varlık sahiplerine ve yatırımcılara temel koruma sağlamak için onları güncellemek için gecikmiş bir süreci başlatacak.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Tasarının özellikleri, birçok değişikliğin yanı sıra dijital varlıkların ve ilgili menkul kıymetlerin yasal tanımlarını kapsar. Beyer, bunun Amerika Birleşik Devletleri SEC ve CFTC’ye varlık sınıfı üzerinde yetki vereceğini söylüyor. Ayrıca, dijital varlıkların, AML standartlarını takip etmesini sağlayacak olan Banka Gizliliği Yasası kapsamında parasal araçlar olarak tanımlanması çağrısında bulunuyor.

Tasarıda bir dizi başka değişiklik de var, ancak genel tema yatırımcının korunması, yasadışı faaliyetlerin finansmanının önlenmesi ve şeffaflık. Dikkate değer bir nokta daha, eğer onaylanırsa, Federal Rezerv’e dolar bazlı bir CBDC ihraç etme yetkisi verecek olmasıdır. Bu, hükümet içinde önem kazanan bir şey ve ABD’nin planı yakında resmen açıkladığını duyabiliriz.

ABD Kripto Düzenlemesi Kesin Görünüyor

Yeni mevzuat, ABD’de gelmekte olan bir düzenleyici çerçeveye işaret eden bir dizi gelişmeden sadece biridir. ABD makamları kripto para piyasası hakkında giderek daha fazla seslerini yükselterek, kripto para vakalarıyla başa çıkmaya yardımcı olmak için kripto paraların düzenlenmesi, yatırımcıların korunması ve menkul kıymet yasalarında değişiklik yapılması çağrısında bulundular.

Bu yıla kadar ABD, düzenleme konusunda gözle görülür bir şekilde öncü oldu. Ancak uzmanlar ve sektördeki kişiler, ülkenin oyalanmakla kaybedecek çok şeyi olduğunu söyleyerek kripto piyasasının gözden geçirilmesi için yalvardı. Bununla birlikte, 2021 boğa piyasası, yatırımcı koruması, vergilendirme ve dijital varlıklar için yasal tanımların ana konuşma noktaları haline gelmesiyle piyasaya karşı yeni bir odaklanmayı ateşledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar