X

Almanya’dan Dev Kripto Yatırım Hamlesi!

Pazartesi günü yürürlüğe giren bir yasa, sabit yatırım kurallarına sahip Spezialfond'ların varlıklarının %20'sini Bitcoin ve diğer kripto varlıklarına koymasına izin verecek.
12:32
30 Temmuz 2021

Almanya, belirli kurumsal fonların ilk kez kripto varlıklarına milyarlarca dolar yatırım yapmasına izin vermeyi planlıyor.

Toplam Fon Büyüklüğü 2.1 Trilyon Dolar

Pazartesi günü yürürlüğe giren bir yasa, sabit yatırım kurallarına sahip Spezialfond’ların varlıklarının %20’sini Bitcoin ve diğer kripto varlıklarına koymasına izin verecek. Sadece emeklilik şirketleri ve sigorta şirketleri gibi kurumsal yatırımcıların erişebildiği fonlar şu anda yaklaşık 1,8 trilyon avroyu (2.1 trilyon dolar) yönetiyor.

Dünya çapındaki kanun yapıcılar, değerleri hızla yükselen ve piyasalarına az sayıda yatırımcının hakim olduğu kripto varlıklarını kabul etmekte yavaş davrandı. Hareket, varlık sınıfının ana akıma kaymasına işaret ediyor ve Mike Novogratz ve Alan Howard da dahil olmak üzere finans endüstrisindeki en büyük isimlerden bazılarının yatırımlarını takip ediyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Almanya’nın fon endüstrisi kuruluşu BVI’da kripto varlıkları konusunda uzman olan Tim Kreutzmann, “Çoğu fon başlangıçta %20 sınırının çok altında kalacak” dedi. “Bir yandan, sigortacılar gibi kurumsal yatırımcıların yatırım stratejileri için katı düzenleyici gereksinimleri var. Öte yandan, kriptoya da yatırım yapmak istemeliler.”

Fiyat Hareketliliği Yatırımcıyı Düşündürüyor

Bir yönetim danışmanlığı firması olan Oliver Wyman LLC’de finansal hizmetler danışmanı olan Kamil Kaczmarski’ye göre, varlıkların fiyat hareketliliğinin çok fazla olması, geleneksel olarak çok muhafazakar olan Almanya’daki bu tür yatırımcılar için çekici olmayabilir. Fonların kripto para birimlerini düşük seviyede denemesini ve çoğu yatırımcının en az beş yıl boyunca tam kapasitede yatırım yapmamasını bekliyor

Deutsche Bank AG’nin varlık yöneticisi DWS grubu gelişmeleri izliyor, ancak şirket sözcüsünün yapmış olduğu açıklamaya göre şu anda kripto satın alan herhangi bir fon sunmayı planlamıyor. Ülkenin en büyük varlık yöneticilerinden biri olan DekaBank’ın dijital para birimlerine yatırım yapmayı düşündüğünü ancak henüz net bir karar vermediğini söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar